Yurtdışına nasıl perakende satış yaparım?

Küçük ve orta ölçekli üreticilerin cevabını bulmakta zorlandığı kimi sorular var. Bunların başında yurtdışı perakende satışları nasıl yapacakları geliyor. Türkiyeli işletmeler pek çok avantajları sayesinde ucuza ürettiği ürünleri klasik dağıtım ve satış ağları nedeniyle düşük karlarla satmaya mahkûm durumdalar. Üreticinin karını minimize eden aracı şirketleri ortadan kaldırmak mümkün mü? Nihai kullanıcı fiyatı 100 lira olan ve 10 liraya ürettiğiniz ürünü aracısız ve en düşük maliyetle üstelik kendi markanızla satabilir misiniz?
Bu soruların cevabı evet. Ancak tek bir şart ile: alışkanlıklarınızdan vazgeçin ve yeni ticaret koşullarına ayak uydurun. Maalesef, Türkiyeli üreticiler ticaretin 19. Yüzyıldaki hali ile yaşıyorlar. Gelişen pazarlama ve dağıtım ağlarından bihaberler. Daha fazla üretip daha fazla satmak derdinler. Ancak dünyanın geldiği yer bambaşka. Çin ve uzak doğu ülkeleri gerçeği var. Ürünlerini sizden çok daha ucuza mal eden bu ülkelerin üreticileri hem rekabet avantajlarına sahipler hem de gelişen teknolojiyi kullanmaları sayesinde küresel pazarlara çok rahat ulaşabiliyorlar.

Peki bu koşullarda Türkiyeli üreticiler ne yapabilir? Türkiyeli üreticilerin en büyük avantajı tüketim kültürünün yüksek olduğu Avrupa ve Rusya pazarlarına yakın olmaları. Uzak Doğulu üreticilerin ürünleri bu pazarlara ortalama 30 günde ulaşırken sizin ürünleriniz en fazla bir haftada müşterinize ulaşabilmekte. İkinci büyük avantaj ise nitelikli bir üretim altyapısı. Fason üretim sayesinde Türkiye yüksek kaliteli ürün üretme yeteneğine sahip bir ülke haline geldi. Ancak üretim yeteneği tek başına kazanç getirmiyor. Uzun yıllar Türkiye'de üretim yapan ünlü şirketler üretim hatlarını Uzak Doğuya kaydırmış durumdalar.

Gelişen internet ve lojistik sistemleri sayesinde üreticilerin önünde büyük fırsatlar bulunmakta. Bu fırsatların başında uluslararası perakende operasyonları geliyor. Peki nereden başlamalı? İşte size 6 maddelik yol haritası!

1. Mantığınızı yeni koşullara uydurun: artık kimse sizden on binlerce birim ürün almak için sıraya girmeyecek!

Daha fazla satış yapmak için üreticilerin önemli bir kısmı özgün tasarım yerine kopyacılığa, kaliteli ürün yerine kolay ve ucuz ürünlere odaklanıyorlar. Bu tarz-ı ticaretin üstatları artık Çin'de. Türkiyeli üreticiler tasarımlarını orjinalleştirmeli ve kalitesini arttırmak zorundalar. Müşterinize göre üretim yapmak zorundasınız. Müşterinizin ihtiyaçlarının başında ise kalite ve özgünlük geliyor. Uzun vadede başarılı bir marka olmanın tek yolunun kalite olduğunu unutmayın. Niceliğe değil niteliğe önem verin.

2. Hedef pazarınızı iyi araştırın ve kendi yerinizi bulun!

Ne üretirseniz üretin siz tek değilsiniz. Ürünlerinizin muadilleri girmeyi düşündüğünüz pazarlarda satılıyor ve rakipleriniz bu pazarları domine ediyorlar. Sizin yapmanız gereken hedeflediğiniz ülke pazarının tam fotoğrafını çekmektir. Ürünleriniz hangi pazarda rekabet üstünlüğüne sahip ve işletmenize yüksek kar getirecek ise o pazara odaklanmalısınız. Nasıl Pazar araştırması yapılacağını öğrenmek istiyorsanız şu makalemizi okuyabilirsiniz.

3. Kendi internet sitenizde ve pazar yerlerinde satış yapmak için altyapınızı kurun!

Bir ülkede perakende satış yapmak için artık fiziki dükkân açmanıza, depo kiralamanıza gerek yok. Artık dükkanların yerini internet siteleri, Pazar ve alışveriş merkezlerinin yerini ise Amazon, ETSY, Ebay gibi pazar yerleri aldı. Sizin yapmanız gereken önce satış yapmak istediğiniz ülkenin dilini öğrenmek veya o dili bilen bir/birkaç eleman almak. Daha sonra internet sitenizi o ülkenin dilinde satış yapmaya hazır hale getirmektir. İnternet siteniz sade, anlaşılabilir ve açıklayıcı olmak zorundadır. Ürünleriniz detaylı ve dürüst bir biçimde açıklanmalı, fiyatlama ve indirimleriniz net olmalıdır. Ödeme, teslimat ve iade politikalarınız hem ülke mevzuatına hem de rekabet koşullarına göre en net ve açıklayıcı biçimde ifade edilmelidir.

İkinci olarak o ülkedeki Pazar yerlerine ürünlerinizi bağlamalısınız. Pazar yerleri hergün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği devasa cirolara ulaşan alışveriş alanlarıdır. Ürünlerinize uygun bir veya birkaç Pazar yeri farklı komisyon oranları alıp satış yapmanıza yardımcı olurlar. Pazar yerleri aynı zamanda markanızın tanıtımına yardımcı olur ve internet siteniz üzerinden satış yapmanıza da imkân sağlar.

4. Ürünlerinizi hedeflediğiniz pazara sevkedin ve operasyonunuzu o pazarda yürütün!

Amazon Fulfillment sayesinde tüm dünyaya perakende operasyonların en düşük maliyetle nasıl yapılabileceğini gösterdi. Şimdi tüm gelişmiş ülkelerde yüzlerce farklı fulfillment hizmeti veren şirketler faaliyet göstermektedir. Ürünleriniz şirketin deposunda aylık sembolik ücretler ile güvenle muhafaza edilmekte, siparişleriniz alındığında müşteri ile iletişime geçilmekte, paketleme, teslimat, tahsilat ve iade süreçleri yönetilmektedir.

MyBranders Fulfillment hizmetleri sayesinde bulunduğumuz ülkelerde bu hizmetlerin tamamını size sunmaktayız. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz!

5. Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın!

Arama motoru reklamları artık tarih oldu. Google, Yandex, Yahoo ve Bing hantal ve özelleştirmeden yoksun reklam imkanları sağlamaktalar. Neredeyse reklam çöplüğü ile karşı karşıyayız. Oysa en etkili reklam özelliklerini bildiğiniz müşterilerinize direkt ulaşabildiğiniz reklamdır. Facebook, Instagram ve VK reklamları ürünleriniz aradığınız müşterinin gözleri önüne getirir.

6. Yurtdışı satışlarınızı yönetecek özel bir birim kurun veya bu hizmetleri satın alın!

İşletmenin ölçeği ne olursa olsun büyüme stratejisine bağlı olarak dış pazarlardan sorumlu bir yapı oluşturulması gerekir. Hedef pazarın dilini, kültürünü, ticari ve hukuki özelliklerini bilen bu yapı pazarlama ve PR çalışmalarının yanı sıra, planlama, üretim ve lojistik süreçlerinde işletmeyi sürekli olarak beslemek zorundadır. Bu yapıyı işletmeler kendi bünyelerinde oluşturabilecekleri gibi hizmet alımı yöntemi ile de kurabilirler.

Örneğin, deri sektöründe faaliyet gösteren, el yapımı özel erkek ayakkabıları üreten bir işletmeniz var ve Çek Cumhuriyeti pazarında ürünlerinizi satmak istiyorsunuz. Ürün kalitenize ve iş modelinize bağlı olarak MyBranders size özel bir markalaşma stratejisi kurar (Konsept Butik Markalaşma Stratejisi). Çekya pazarında sizin adınıza pazar araştırmasını yapacak, yazışmalarınızı sağlayacak, Çekya resmi ve özel makamları nezdinde tüm işlemlerinizi takip edecek, Çekya ziyaretlerinizde tercümanlık yapacak, satış sözleşmelerinizde hukuki ve tercüme desteği verecek, gümrükleme ve lojistik süreçlerinizi yönetecek, Çekya pazarı için çekçe ve slovakça sosyal medya hesaplarınızı yönetecek, Çekya pazarı için parakende e-ticaret platformlarınızı yönetecek, bayilerinizi/üyesi olduğunuz tedarik ağlarını/zincir mağazaları düzenli olarak ziyaret edecek, nihai kullanıcı memnuniyetini ve yaşanılan sorunları takip edecek bir birime ihtiyaç duyacaksınız.

MyBranders işletmenizin ihtiyacı olan dış pazarlar birimi hizmetlerini düşük maliyetlerle sağlamaktadır. MyBranders sizin bu birimi işletmeniz bünyesinde oluşturmanıza katkı sunabileceği gibi dış pazarlar birim hizmetini de size sağlayabilir.

pazar araştırması, pazar araştırması nasıl yapılır, pazar araştırmasına nasıl başlarım, pazar araştırması ve ihracat, pazar ve rekabet, küçük üreticiler için pazar araştırması, nasıl ihracat yaparım, küçük ve orta ölçekli üreticiler, uluslararası bağlantı

BÜLTENİMİZE Abone Olun
© 2020 - 2030 Mybranders International Consultancy Dış Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Koruma Altındadır
Web Tasarım: MyBranders Dijitalleşme&Markalaşma Departmanı
Made on
Tilda