mybranders örnek çalışması

Yurt dışı perakende satış için pazar araştırması nasıl yapılır?

Selçuk Aydın, Araştırma Direktörü
Bireysel olarak yurt dışı perakende satış yapmayı düşünüyorsanız girmeyi düşündüğünüz pazarı çok iyi incelemelisiniz. MyBranders olarak dijital ve geleneksel platformlar aracılığıyla Müşterilerimizin iş modellerini uluslararası ölçeğe taşıyacak stratejileri oluşturmak için araştırma raporları sunuyoruz.

Raporlarımız "Ön" ve "Detaylı" olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ön Araştırma Raporlarında sadece faaliyet yürüttüğümüz pazarda olası partnerleri incelemekteyiz. Detaylı Pazar Araştırması raporu ise temelde 11 başlıktan oluşmakta ve müşterimizin ihtiyaç duyabileceği her bilgiyi içermektedir.

Bu makalede, Türkiye merkezli bir işletme için MyBranders kadrolu araştırmacıları tarafından Rusya Federasyonu pazarında perakende "Şal Pazar Araştırmasını" okuyacaksınız. Araştırma MyBranders şirket kuralları ve araştırma ilkeleri çerçevesinde hazırlanmıştır.
MyBranders tarafından yürütülen bir araştırma projesi temel olarak aşağıdaki başlıkları içerir:
Kısa Proje Açıklaması
Hedef Pazar: Yasal Gereksinimler
Hedef Pazar: Aktörler
Hedef Pazar: Ürünler
Hedef Pazar: E-Ticaret Platformları (Yerel)
Hedef Pazar: Uluslararası E-Ticaret Platformları (B2B)
Hedef Pazar: Kargo & Lojistik
Hedef Pazar: Kurulan Ticari Bağlantılar
Hedef Pazar: Reklam Ve Pr
Sonuç: Raportörün Sunacağı Ek Bilgiler Ve Yorumları
1 - Kısa proje açıklaması
Müşterimiz Bursa ve Denizli'de üretilen ve İstanbul'da toptan olarak satılan kadın şallarını kendi markası ile ürünleştirdiği, ara işlemlere tabi tuttuğu, öncelikle Türkiye sonrasında ise yurtdışı pazarlarda dijital platformlar aracılığı ile sattığı bir işletme ekosistemi yaratmayı hedeflemektedir. Ürünler müşteri tarafından simgeleme, ambalajlama ve teslimat paketlemesi işlemlerine tabi tutulacaktır.

Müşteri ürün modeli baş, boyun ve omuzlarda kullanılacak pamuk ve ipek tabanlı şal ürünü üzerine kurulacaktır. İşletme yabancı pazarlara girerken ürününü unisex, seküler ve özgürlükçü bir imaj çerçevesinde eşdeğer ürünler olan boyun ve omuz atkısı, hipster örtüler gibi mevsimsel dış giyim kategorilerini seçecektir. Müşteri tamamlayıcı ürün olarak post-modern broş tasarımlar kullanacaktır.

Ürünün geniş kitleler bazında tüketim alanı olduğu gerçeğinden hareketle MyBranders'ın örgütlü olduğu ülkeler ve ülke bazlı esnek müşteri segmentleri hedef alınacaktır. Müşteri profilini genişletmek için hem başörtülü, hem erkek atkısı hem hipster kızlar için örtü olarak amaçlanmıştır. Bu çerçevede hedef kitle olarak genç ve orta yaşlı insanlar ve gelir dağılımı olarak da orta ve alt ölçekli öğrenci, beyaz yaka çalışanları olarak belirlenmiştir.
2 - Hedef Pazar: Yasal Gereksinimler
1. Araştırmasını yaptığımız pazarda müşteri işletmenin faaliyetleri sırasında en verimli hizmeti sağlayacak banka/finans kurumu hangisidir?
Rusya Federasyonu'nda bankacılık sistemi mevcut BASEL kriterlerinin tamamını karşılayan ve istikrarlı bir görünüme sahiptir. Ülkede küçük ölçekli işletmelerin desteklenmesi için pek çok finansal destek mevcuttur.

Müşteri işletmenin koşullarında en uygun desteği sağlayacak Banka "Tochka" (https://tochka.com/) olarak seçilmiştir. Rusya Federasyonunda geniş örgütlenme ve finansal güce sahip Bank Otkrite [1] ile dijital ödeme cüzdanı "QIWI" [2] tarafından ortak kurulan banka küçük işletmelere hemen hemen ücretsiz sayılacak düzeyde hizmet sağlamaktadır.

Banka işletme kuruluşu ve muhasebe hizmetlerini de yıllık yaklaşık 100$ bir ücret karşılığında sağlamaktadır.

[1] https://www.open.ru/
[2] https://qiwi.com/qiwibank.action
2. Araştırmasını yaptığımız pazarda müşterinin hesap açması için ihtiyaç duyacağı belgeler nelerdir?
Müşteri işletmenin hesap açabilmesi için gerekli belgeler şunlardır:

-Geçerli Pasaport
-Geçerli Vize
-Rusya Federasyonu'na girişte verilen göç belgesi ve ikamet kaydı.
3. Araştırmasını yaptığımız pazarda müşterinin yasal olarak şirket kurması için gerekli olan yasal prosedürü, ortalama kuruluş süresi, minimum sermaye gereksinimleri ve kuruluş işlemlerine yardımcı olabilecek danışmanlık firmaları nelerdir?
Müşteri işletmenin bireysel şirket kurması için gerekli olan belgeler şunlardır:

-Geçerli Pasaport

-Rusya Federasyonu'na girişte verilen göç belgesi ve ikamet kaydı.

- Rusya Federasyonu makamlarınca verilen çalışma izni.

Müşteri işletme küçük ölçeğini göz önüne aldığımızda Bank Tochka'nın en ideal ve en ucuz hizmeti sunmasından dolayı Banka aracılığıyla kuruluş sürecini yürütmesini tavsiye ediyoruz.

Gerekli iletişim bilgileri bankanın internet sitesinde bulunmakla birlikte MyBranders kuruluş sürecinde işletmeye destek sağlayacaktır.
4. Araştırmasını yaptığımız pazarda müşterinin ödemesi gereken gelir/kurumlar vergisi, katma değer vergisi oranları nelerdir?
Müşteri işletmenin bireysel girişimci kategorisinde faaliyet göstereceği gerçeğinden hareketle Rusya Federasyonu'nda bireysel girişimciler için pek çok vergilendirme kategorisinin olduğunu belirtmek gerekir.

Türk Vergi Sisteminde İşletme Usulü olarak bilinen muhasebe usulüne benzer "Kolaylaştırılmış Vergi" sisteminde işletmeler ya sadece gelirlerine (%6) ya da gelir-gider (%15) esaslarına göre elde ettikleri ticari kazançları üzerinden vergi ödemektedirler.

Ülke genel KDV oranı %20 olup Şal ürününde katma değer vergisi oranı %10'dur.
5. Araştırmasını yaptığımız pazarda vergi işlemleri kapsamında işletmenin faaliyetlerini sürdürmesinde ihtiyaç duyacağı mali müşavir/muhasebeci olarak önerdiğiniz isimler ve iletişim bilgileri nelerdir?
Müşteri işletme küçük ölçeğini göz önüne aldığımızda Bank Tochka'nın en ideal ve en ucuz hizmeti sunmasından dolayı Banka aracılığıyla kuruluş sürecini yürütmesini tavsiye ediyoruz.

Gerekli iletişim bilgileri bankanın internet sitesinde bulunmakla birlikte MyBranders kuruluş sürecinde işletmeye destek sağlayacaktır.

Müşteri işletmenin faaliyetlerini sürdürmesinde banka haricinde bir muhasebe firmasıyla çalışmayı talep etmesi durumunda MyBranders tarafından önerilecek şirket Moskova merkezli faaliyet gösteren Finans Control LLP İşletmesidir.

İletişim bilgileri:

https://www.facebook.com/finanscontrol/

+7 (916) 200-29-33

Butlerova Str. 17b, ofis 202

Moskova

6. Araştırmasını yaptığımız pazarda müşteri tarafından satılması öngörülen ürünlerin gümrük kuralları nelerdir?
Rusya Federasyonu'na ithalat yapabilmek için gerçek kişilerin Dış Ekonomik Faaliyet kaydını yaptırması zorunludur. Bu bağlamda sadece pasaport fotokopileri ve vergi numaraları ile kayıt edilmesi mümkündür.

Rusya Federasyonu'nun içinde bulunduğu Avrasya Ekonomik Bölgesi Komisyonu, Tek Gümrük Tarifesi kurallarına göre müşteri işletmenin satışını yapmak istediği pamuk ve ipek tabanlı ürünlerin gümrük vergisi oranı beyan edilen değerin %8'i kadardır.
7. Araştırmasını yaptığımız pazarda müşteri işletmeye hizmet verebilecek gümrük müşaviri olarak önerdiğiniz isimler ve iletişim bilgileri nelerdir?
Müşteri işletmeye müşavirlik hizmeti verebilecek pek çok gümrük danışmanlığı firması bulunmaktadır. MyBranders tarafından önerilen danışmanlık firması Moskova merkezli "UCSOL"dur.

İletişim bilgileri:

Telefon +7 495 227 76 85

http://ucsol.ru/o-kompanii3 - Hedef Pazar: Aktörler
Araştırmasını yaptığımız pazarda müşteri işletme ile aynı iş kolunda olan ve eşdeğer/ikame ürün satışı yapan ve hedeflenen müşteri segmenti ile bağlantılı olacak şekilde pazar payı en büyük (fiziki veya dijital) 8 işletmeye ait bilgiler:
İnternet Sitesi
Sosyal Medya Hesap Linkleri
Mülkiyet, Fiziki Mağazalar ve Adres
Ürün Bazında Garanti Süresi / Yasal Süre
Marka ürün yelpazesi içeresinde araştırılan ürünün yeri ve İşletme Hakkında Bilgiler
Bilgi Bulunamadı.
7 Gün (Yasal Süre:
Tüketici Haklarının Korunması Hakkında Kanun (26-1)
Mağaza islami ürünler satmaktadır. Yaklaşık 100 ürün kalemi içerisinde şal %3'lük bir görünüme sahiptir.
1 Moskova, Metro Dubrovka,
Ulitsa Şarikopodşipnikovskaya 13, Dubrovka Alış Veriş Merkezi 1. Sıra, 186 Nolu Sergi
İnternet sitesinde belirtilmemiştir.
Mağaza islami ürünler satmaktadır. Yaklaşık 100 ürün kalemi içerisinde şal %1'lik bir görünüme sahiptir.
Gulnura Nurullina isimli tasarımcıya aittir.
3 Adet fiziki mağaza bulunmaktadır.
Viladimirovski Prospekt, 10. St. Petersburg. Ulitsa Parijskoy Komuni, 10/72, Vostoçni Alışveriş Merkezi 2. Kat, Kazan.
Angarnaya Ulitsa, 18, İjevsk.
14 Gün (İade ve Değişim Süresi Olarak Belirtilmiş Olup Garanti Süresi Bulunmamaktadır)
Mağaza tasarım temelli islami ürünler satmaktadır. Yaklaşık 100 ürün kalemi içerisinde şal yaklaşık %20'lik bir yere sahiptir.
Moskova, Marksistskaya ve Taganskaya Metroları, Taganskaya Ulitsa 40-2, Raduga Alışveriş Merkezi
1. kat 6. Sergi, YASEEN
İnternet sitesinde belirtilmemiştir.
Mağaza Türkiyeli bir tedarikçinin ürünlerini perakende satmaktadır. (Al-Kauser)
Bilgi Bulunamadı.
İnternet sitesinde herhangi bir bilgi bulunamamıştır.
Toptan islami ürünler satan işletme görünümündedir. [1]
[1] İşletme risk kategorisinde bulunmaktadır. https://vk.com/al_kausar adresinde görselleri sergilenen ve internet sitesinde fiyatları ile birlikte sunulan Chanel, Gucci, Hermes ve LV gibi markaların sahte ürünlerini pazarlamaktadır.
İşletme İrşat Min Axmetoviç Nazarov isimli kişiye aittir.
İşletme Rusya Federasyonu Ufa Merkezli olup 6 adet şubeye sahiptir.
http://sahara-fashion.com/kontakty/

İnternet sitesinde iade süresi yasal 7 gün olarak belirtilmiş olup, garanti süreleri bulunmamaktadır.
(MARKA)İşletme tasarım temelli tesettür ürünleri üretimi ve satışını yapmaktadır. Müşteri işletme ile aynı kitleyi hedeflemektedir.
İşletme Rusya Federasyonu Kazan merkezli olup Nabarejniye Çelni şehrinde 3 mağazası bulunmaktadır.
İnternet sitesinde iade süresi yasal 14 gün olarak belirtilmiş olup, garanti süreleri bulunmamaktadır.
(MARKA)İşletme tasarım temelli tesettür ürünleri üretimi ve satışını yapmaktadır. Müşteri işletme ile aynı kitleyi hedeflemektedir.
İşletme "Maidenly" ünvanı altında Limited Şirkettir.
İşletme Rusya Federasyonu Kazan merkezli olup Moskova, St. Petersburg, Ufa, Mahaçkale ve Rostov na Donu şehirlerinde mağazalara sahiptir.
İnternet sitesinde iade süresi yasal 7 gün olarak belirtilmiş olup, garanti süreleri bulunmamaktadır.
(MARKA)İşletme tasarım temelli tesettür ürünleri üretimi ve satışını yapmaktadır. Müşteri işletme ile aynı kitleyi hedeflemektedir.
4 - Hedef Pazar: Aktörler (Tamamlayıcı Ürün Bazlı)
Araştırmasını yaptığımız pazarda müşteri işletme ile aynı iş kolunda olan ve tamamlayıcı ürün satışı yapan ve hedeflenen müşteri segmenti ile bağlantılı olacak şekilde pazar payı en büyük (fiziki veya dijital) 5 işletmeye ait bilgiler:
İnternet Sitesi
Sosyal Medya Hesap Linkleri
Mülkiyet, Fiziki Mağazalar ve Adres
Ürün Bazında Garanti Süresi / Yasal Süre
Marka ürün yelpazesi içeresinde araştırılan ürünün yeri ve İşletme Hakkında Bilgiler
Anjelika Trukhmanova ve Aleks Korsu adında iki tasarımcıya aittir.
Tasarım stüdyosu Kaliningrad'da bulunmaktadır.
G. Pionerski, Naberezhnaya Ulitsa 2B, Kaliningrad.
"TRUANGELIKA DESIGN" markası altında işletme tasarıma dayalı el üretimi takılar üretmektedir. Broşlar işletme ürünleri içinde yaklaşık %3'lük bir yere sahiptir.
FARFETCH uluslararası lüks perakende platformudur. Hisseleri NYSE'de işlem görmektedir.
İşletme uluslararası tasarımcıları bünyesinde toplayan internet mağazasıdır.
FARTECH lüks ürünlere dayalı bir platform olduğu için bünyesinde pek çok marka ve tasarımcıyı bulundurmaktadır. Broşlar %,5'lik bir yere sahiptir.
-
TSUM Moskova Kızıl Meydanda Bulunan Şehrin en eski alışveriş merkezidir.
1
Kızıl Meydan
TSUM bünyesinde pek çok lüks markayı bulundurmaktadır. Broşlar bu ürünler içerisinde sadece %0,1'lik bir yere sahiptir.
-
SHAFA.UA isimli internet sitesinde kayıtlı tasarımcı Olga Şkorup'a ait profildir.
Elektronik platform olup fiziki bir mağazaya sahip değildir.
SHAFA elektronik platform olup fiziki bir mağazaya sahip değildir. Üretici Kiev merkezli olup özel tasarımlar üretmektedir.
Deal.by Belarus merkezli bir e-ticaret sitesidir.
Elektronik bir platform olup fiziki bir mağazaya sahip değildir.
DEAL.BY elektronik platform olup fiziki bir mağazaya sahip değildir. Üreticiler Belarus merkezli olup özel tasarımlar üretmektedir.
5 - Hedef Pazar: Eşdeğer Ürün Fiyat Araştırması
Araştırmasını yaptığımız pazarda müşteri işletme ile aynı iş kolunda olan, eşdeğer ürün satışı yapan ve hedeflenen müşteri segmenti ile bağlantılı olacak şekilde pazar payı en büyük (fiziki veya dijital) 5 işletmenin perakende ürün fiyatlamaları:
İşletme
Ürün
Fiyatı (Ruble)
Link
SAHARA
SAHARA (WHITE)
SAHARA (PANŞİN)
SAHARA (HS-650)
500.00
290,00
650,00
MUSLIM-STYLE
MUSLIM-STYLE
AISHA
AISHA (KAPISHON)
MERCAN
MERCAN (ANGORA)
AISHA (Angora)
AISHA (PAŞMİNİ)
MERCAN-
------
650,00
1110,00
600,00
1110,00
600,00
430,00
1110,00
6 - Hedef Pazar: Elektronik Ticaret Platformları ve Marketplaceler (PERAKENDE)
1. YANDEX MARKET
Platform Kısa Açıklaması
Yandex Rusya Federasyonu'nun en büyük internet şirketlerinden bir tanesidir. Yandex Market platformu ise halihazırda faaliyet gösteren işletmelerin ürünlerini satabilecekleri perakende platformudur. Aylık ziyaret trafiği yaklaşık 44 milyon yeni kullanıcıdır. [1]

[1] https://www.rbc.ru/technology_and_media/22/10/2018/5bcc74a89a7947e052d7afac?ref=vc.ru
Platform Üyelik Koşulları
Temel gereksinimler: [1]

1. Gerçek kişilere dönük satışlarda minumum sipariş tutarı 2000,00 Rubleyi geçmemelidir.

2. Ürün ve hizmetler Rusya Federasyonu mevzuatına uygun olmalıdır.

3. İşletme "Market"e sadece yeni ürünleri yerleştirmelidir.

4. Siparişler "Market"te gösterilen temel kurallar ya da müşteri için daha faydalı koşullarda sağlanmalıdır.

İşletme internet sitesine yönelik gereksinimler:

-İnternet sitesi çöküntüden uzak, stabil ve virüssüz olmalıdır.

-İnternet sitesi işletmeye ait hukuki bilgileri içermelidir.

-Sitede ödeme yöntemi, sipariş teslimatı/kargo bilgileri ve ücretleri açık ve net olarak bildirilmelidir.

-Sitede telefon numarası ve diğer iletişim bilgiler bulunmak zorundadır.

-İşletmenin yasal olarak kurulmuş ve faaliyet gösterdiğine dair bilgiler

Ürünlere İlişkin Bilgiler

-Her bir ürüne ait ayrı bir sayfa olmalıdır. Bu sayfada: ürüne ait fotoğraflar, temel bilgiler, fiyat ve stok durumu bilgileri bulunmalıdır.

-Ürün sayfasında satın alma ya da sipariş sepetine atma butonları olmalıdır.

-Ürünün fiyat ve diğer bilgileri güncel olmalı ve "Market"teki bilgiler ile örtüşmelidir.

Telefon Siparişi

İşletme telefon ile sipariş kabul etmelidir. Telefon numarası "Market"te ve internet sitesinde aynı olmalı, çalışma saatleri belirtilmelidir.

Telefon bekleme süresi en fazla 1,5 dakika olmalı, en fazla 10 dakikada işlemler tamamlanabilmelidir.

WEB Siparişleri

İşletme bir saat içinde sipariş onayını müşteriye iletmelidir.

Siparişler el ile hazırlanıyorsa:

-İşletme ürünü rezerv etmeli,

-Müşteriyi telefon, elektronik posta veya SMS ile bilgilendirmelidir:

+Ürün fiyatı ve teslimatı,

+Müşteri ile teslimat şekli ve tarihi.

-İşletme müşteriye telefon ile ulaşamaz ise SMS veya elektronik posta ile teslimat kargosu hakkında bilgi iletmelidir.

Siparişler otomatik olarak hazırlanıyorsa:

-İşletme ürünü rezerve etmelidir,

-Aşağıdaki bilgileri içeren SMS veya elektronik posta ile müşteriye ulaşmalıdır:

+Alışveriş tutarı

+Teslimat tutarı

+teslimat tarihi ve teslimat takip bilgileri

Çalışma sürelerine ilişkin bilgilerin sitede bulunmaması durumunda çalışma saatleri yerel 10:00-18:00 arasında kabul edilecektir.


[1] https://yandex.ru/support/partnermarket/about/requirement.html


Platform Komisyonları/ Ücretlendirmesi
Platform Ücretlendirmesi mağaza ve ürün alanlarına yönlenen tıklamalar ile hesaplanmakta olup ön ödeme gerektirmektedir.
2. OZON
Platform Kısa Açıklaması
Ozon.ru Rusya Federasyonu'nun en büyük perakende elektronik ticaret platformlarından bir tanesidir. Kayıtlı kullanıcı sayısı yaklaşık 19 milyon adettir. Günlük sipariş miktarı 60.000 olup 20 yıldır Rusya pazarında faaliyet gösteren ve en etkili teslimat ağına sahip elektronik platformdur.
Platform Üyelik Koşulları
Platform üyelik koşulları oldukça sıkı koşullara bağlanmıştır. 1. İşletmenin yasal olarak kurulması ve tüm kuruluş bilgileri gerekmektedir. 2. Banka hesap bilgileri gereklidir. 3. Ozon.ru sitesine ait tüm sözleşmelerin imzalanmış olması gerekir (13 Sözleşme).
Platform Komisyonları/ Ücretlendirmesi
Ozon.ru yüksek komisyon oranlarına sahip bir platformdur. Komisyonlar ürün bazında değişmektedir. Müşteri'nin iş planında yer alan Şal ürünü için satış tutarı üzerinden komisyon oranları: ozon.ru deposundan teslimatlarda %35, müşterinin kendi deposundan yapacağı teslimatlarda %32'dir. Komisyon oranları teslimat ve kargo masraflarını da içermektedir.
3. LAMODA
Platform Kısa Açıklaması
LAMODA Rusya Federasyonu'nda giyim alanında gelişen elektronik platformlardan bir tanesidir. Rusya'da 150 şehirde örgütlenmiş olup kendi lojistik sistemine sahiptir. RF'nin yanı sıra Kazakistan, Belarus ve Ermenistan'da da operasyonlarını yürütmektedir.
Platform Üyelik Koşulları
Platform üyelik koşulları yasal bilgilerin ve üyelik sözleşmesinin imzalanmasından ibarettir.
Platform Komisyonları/ Ücretlendirmesi
LAMODA Komisyon oranlarına ilişkin bilgilere şirket kaynaklarından erişilememiştir. Ancak açık kaynaklarda %12 olarak belirtildiği görülmüştür.

LAMODA 2011 yılından bu yana gelişme gösteren ve hızla büyüyen bir elektronik Pazar alanıdır. 2019 Şubat ayı verilerine göre 20 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Günlük trafiği 1,5 milyon kullanıcıdır.
4. WILDBERRIES
Platform Kısa Açıklaması
Wildberries (WB) Rusya Federasyonu'nun giyim alanında önde gelen online platformlarından bir tanesidir. Günlük 200,000 sipariş alan, 2milyon ziyaretçisi olan ve kendi stoklarında 25 milyon ürün barındıran bir platformdur. Son 8 yıllık ortalama büyümesi %30 civarındadır. Kendi lojistik sistemine sahiptir. 20 milyon üyesinin %73'ü kadınlar %27'si erkeklerden oluşmaktadır. Kullanıcılarının %30'u Moskova ve St. Petersburg'da olup %70'i RF'nin diğer şehirlerine dağılmıştır.
Platform Üyelik Koşulları
Platform üyelik koşulları yasal bilgilerin ve üyelik sözleşmesinin imzalanmasından ibarettir.
Platform Komisyonları/ Ücretlendirmesi
WB komisyon oranlarina ilişkin internet sitesinde belirtilen bir bilgiye ulaşılamaıştır. Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre komisyon oranları işletmeden işletmeye farklılık gösterebilmektedir. [1] Platform hakkında çok fazla negatif geri bildirim bulunmaktadır. Platfomun indirim ve tazminat dayatmaları, yüksek komisyon politikası yüzünden pek çok işletme iflas etmiştir. [2] En temel sorun alanı ise ödemelerde yaşanan gecikmelerdir.

[1] https://findbestpartner.ru/sotrudnichestvo-s-wildberries/
[2] https://vc.ru/trade/26058-wildberries-troubles


7 - Hedef Pazar: Elektronik Ticaret Platformları ve Marketplaceler (TOPTAN)
8 - Hedef Pazar: Kargo ve Lojistik
Müşteri işletmenin talebi üzerine sonuçlar kapatılmıştır.
9 - Hedef Pazar: Kurulan Ticari Bağlantılar
Müşteri işletmenin talebi üzerine sonuçlar kapatılmıştır.
10 - Hedef Pazar: Reklam ve PR
Müşteri işletmenin talebi üzerine sonuçlar kapatılmıştır.
Sonuç: Raportörün Sunacağı Ek Bilgiler Ve Yorumları
Boyun, omuz ve baş örtüsü olarak kullanılan işlenmiş ürünler Rusya Federasyonu pazarında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu araştırmada incelenen pazar Moskova şehri ile sınırlandırılmıştır.

Meteorolojik Veriler

Kullanım temelde ülkenin coğrafi olarak kuzey enlemlerinde bulunması ve bu nedenle kış mevsiminin güney ülkeleri ile karşılaştırıldığında soğuk geçmesinden kaynaklanmaktadır. Aşağıdaki tabloda 2018 yılına ait Moskova için sıcaklık ve nem bilgileri bulunmaktadır. [1]

[1] http://weatherarchive.ru/Temperature/Moscow/January-2018
Tablodaki bilgilerden de görüleceği üzere 2018 yılında dört ay sıcaklıkları sıfırın altında gerçekleşmiştir. Şal kullanımının 10 derece ve altında bir havada yaygın olduğu dikkate alınırsa yılın yedi ayı boyunca kullanılan temel bir ürün olduğu gerçeği karşımıza çıkar.

Dış giyim alışkanlıklarını etkileyen bir diğer faktör de düşük hava sıcaklıklarının yanında yüksek nem oranıdır. Moskova ve Moskova bölgesi için ortalama nem oranları Aralık, Ocak ve Şubat aylarında %90 oranına yaklaşmaktadır.

Yüksek nemli ve düşük sıcaklıklı dış ortamda Aralık ve Ocak aylarında 7-10 gün arasında değişen kesintisiz kar yağışları söz konusudur.

Sonuç olarak ürünün kullanım süresi bir yıl içerisinde yaklaşık 200 gün olarak ortaya çıkmaktadır. MyBranders tarafından yapılan saha gözlemleri de bu süreyi doğrulamaktadır.

Demografik & Kültürel Bilgiler

Moskova Rusya Federasyonu'nun başkenti olmasının yanında büyük bir metropol-megapolis özelliği taşımaktadır. Farklı etnik grupların, göçmenlerin ve çeşitli kategorilerde yabancıların yaşadığı bir şehirdir. Rusya İstatistik Kurumu verilerine göre ülke nüfusu 147 milyondur. [1] Bu nüfusun yaklaşık % 74'ü şehirlerde %26'sı ise kırsal alanlarda yaşamaktadır. Başkent Moskova ve Moskova Bölgesinde nüfus ise 12 milyon 603 bin kişidir. [2] Bunun yanında 2018 yılında Orta Asya ülkelerinden gelen ve kayıtlı göçmenlerin sayısı 320 bin kişi civarındadır. Moskova aynı zamanda Rusya içinden de göç alan bir şehirdir. Rusya'nın diğer bölgelerinden Moskova'ya taşınan kişi sayısı 2018 yılında 275 bin kişidir. [3]

[1]http://www.gks.ru/wps/wcm/connect/rosstat_main/rosstat/ru/statistics/population/demography/#
[2] http://moscow.gks.ru/wps/wcm/connect/rosstat_ts/moscow/ru/statistics/population/
[3] http://moscow.gks.ru/wps/wcm/connect/rosstat_ts/moscow/ru/statistics/population/

Yukarıdaki tabloda 2013-2017 yılında Moskova nüfusuna ilişkin temel demografik bilgiler yer almaktadır:
Moskova gerek Rusya içinde gerekse eski Sovyet Cumhuriyetlerinde ekonomi açısından önemli bir çekim merkezidir. Bu bağlamda her yıl göç alıyor oluşu şehri nüfus açısından hem dinamik kılmakta hem de pek çok toplumsal mekanizmanın hızlı değişimine neden olmaktadır. Göçmenler konusunda bir diğer husus da yasal olmayan göç durumudur. Tahminlere göre 2018 yılında farklı uyruklardan yaklaşık 2,8 milyon göçmen bulunmuştur. [1] Federal Göç Servisi net rakamlar vermediğinden uzmanlar bu göçmenlerin 1,5 milyon kadarının yasa dışı işçilerden oluştuğunu tahmin etmektedir.

Doğum-Ölüm dengelerine bakıldığında doğumların son 5 yıldır 20.000 fazla olduğu görülmektedir. Her yıl yaklaşık 140.000 doğum gerçekleşmektedir. [2] Evlilik ve boşanma istatistiklerine bakıldığında her yıl gerçekleşen 1000 evliliğe karşılık 504 boşanma olduğu anlaşılmaktadır. [3] Boşanmaların sonucu olarak Rusya geneline benzer bir şekilde her üç aileden bir tanesi tek başına annenin ve çocukların yaşadığı ailelerden oluşmaktadır. [4]

Yaklaşık 15 milyonun üzerinde olan nüfusun dini özelliklerine bakıldığında yaklaşık %14'ünü Müslümanlar oluşturmaktadır. [5] Hâkim olan din Hristiyan Ortodoks inancıdır ve araştırmalara göre %64'ü oluşturmaktadır. Bunun yanında Yahudiler, Protestanlar, Katolikler, Budistler %1'i oluşturmaktadır. İnançsız olanların oranı %22'dir. [6]

Moskova, Rusya genelinde olduğu gibi, yabancı düşmanlığının Batı Avrupa ile karşılaştırıldığında çok az olduğu bir şehir görünümündedir. Gerek kamu gerekse özel sektörde dini aidiyetler saygı ile karşılanmaktadır. Batı Avrupa'da yaygın olan islamafobia'nın Rusya'da küçük ve gizli marjinal gruplar haricinde toplumda gözlenmemektedir. Dini ayrımcılığın ve düşmanlığın kanunen yasaklanmış bir faaliyet olduğu akılda tutulmalıdır. Bunun yanında araştırmalara göre Moskova nüfusunun %30'u İslam'ı ilginç bir din olarak görüyor, ritüellerini ve inancın esaslarını merak ettiklerini ifade ediyorlar. [7]

Müşteri Segmentleri

Projenin hedef müşteri segmentleri açısından değerlendirildiğinde öngörülen kitle 18-35 yaş arası, öğrenciler, orta-orta alt gelir seviyesindeki beyaz yakalılar ve hipster gençlerdir. İstatistiklere göre söz konusu yaş kitlesi Moskova nüfusunun yaklaşık %27'sini oluşturmaktadır. [8] İstatistikler incelendiğinde hedeflenen segmentlere ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda bulunmaktadır: [9]

mybranders, pazar araştırması nasıl yapılır, pazar araştırmasına nasıl başlarım, nasıl yurtdışına satış yaparım

BÜLTENİMİZE Abone Olun
© 2020 - 2030 Mybranders International Consultancy Dış Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Koruma Altındadır
Web Tasarım: MyBranders Dijitalleşme&Markalaşma Departmanı
Made on
Tilda