Haberler

Avrupa Birliği COVID-19 Bülteni


Avrupa Birliği Başkentlerinden Haberler
Madrid: Avrupa'da nüfus üzerinde en sıkı kısıtlamalarını birini uygulayan ve kısıtlamaların üçüncü haftasına giren İspanya’da Pazartesi günü koronavirüs bulaşmış olanların sayısı Çin'i geçti.
İş dünyası liderleri, İspanya'nın hafta sonu boyunca gerekli olmayan tüm işleri Nisan ortasına kadar yasaklamak ve otomobil üretimi ve turizm gibi sektörleri felç eden ülke çapında bir kapanışı iki hafta daha uzatmak için yaptığı eylemleri eleştirdiler.
Toplam enfeksiyon sayısı Pazartesi günü 85,195'e yükseldi ve bu hastalık hastalığın kaynaklandığı Çin'de kayıtlı 81.470 vakanın üzerine çıktı. İspanya'da ölenlerin sayısı bir gecede 812 arttı ve virüsten ölenlerin sayısı 7.340'a yükseldi.
Sağlık acil durum sözcüsü Maria Jose Sierra, “Yine de, kilitlenme önlemlerinin kullanılmasından bu yana günlük enfeksiyon artışı, son 10 gün ortalaması olan % 12'den aşağıya indi” dedi.

Paris: Pazartesi günü ordu helikopterleri, ülke yaşam destek birimlerinde yer açmak için mücadele ederken, yaşam savaşı veren koronavirüs hastalarını Doğu Fransa'dan Almanya ve İsviçre'deki hastanelere taşıdı.
Grand Est bölgesi Fransa'da, hastanelerin akınla başa çıkmak için umutsuzca yoğun bakım yatakları ekledikleri büyük Paris bölgesini kapsayan ve hızla batıya taşınan bir enfeksiyon dalgası tarafından boğulan ilk bölge oldu.
Başbakan Edouard Philippe, ülkenin 67 milyon insanını salgınla mücadelede en zor haftaların hala başlamadığını ve başkentteki doktorlar Pazartesi günü doyma noktasına yakın olduklarını söyledi.

Amsterdam: Hollanda'nın koronavirüs nedeniyle halka kapalı olan Singer Laren Müzesi Yöneticisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hırsızların Hollandalı usta Vincent van Gogh'un bir resmini Müzeden çaldığını söyledi.
Nuenen'deki pistin bahçesini tasvir eden ve 1884'e tarihlenen "Lentetuin" veya "Bahar Bahçesi", Hollanda'daki Groninger Müzesi'nden ödünç alınan resim çalındı.

Zürih: Euro bölgesindeki bankalar, regulatörlerin emriyle hissedarlara nakit iade etme planlarını uygulamıyor, bunun yerine koronavirüs salgını dünyayı derin bir resesyona dönüştürmekle tehdit ederken rezervleri destekliyor.
Ekonomik faaliyetleri felç eden pandemi ile mücadele tedbirleri olarak, bankalar nakit sıkıntısı çeken işletmeleri canlı tutma mücadelesinde ön saflarda yer alırken, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki borç verenler kesin bir şekilde temettü ödemelerini sürdürüyorlar.

Avrupa Merkez Bankası, kredi verenlere geçen hafta temettüleri atlamasını ve geri alımları en azından Ekim ayına kadar ötelemelerini, bunu yaparak 30 milyar avro tasarruf edebileceklerini ve bunun yerine ekonomiyi desteklemeye yönelik doğrudan karlar vermelerini söyledi.
ECB'nin talebi, bankaların sermaye ve nakit tamponlarına yemelerine izin vererek ve ucuz kredi musluklarını açarak başa çıkmalarına yardımcı olduktan sonra hızlı bir tepki gibi bir şeydi.
Made on
Tilda