Haberler

Polonya Ekonomi ve COVID-19 Bülteni

 • Hafta Sonundan İtibaren Binlerce Enfeksiyon
Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski Pazartesi günü yaptığı açıklamada, haftanın sonunda teyit edilen koronavirüs vakalarının sayısının birkaç bine ulaşacağını söyledi. Szumowski, Polonya'daki koronavirüs salgınının daha yeni başladığını ve enfeksiyon sayısının artacağını söyledi.

Szumowski, şu anki enfeksiyon sayısının 26 ölümle 1.984 olduğunu söyledi. Bakan, hastalığın Polonya'da yayılmaya başladığını da sözlerine ekledi. Ancak, Pazartesi akşamı Sağlık Bakanlığı daha da yüksek rakamlar bildirdi.

Bakan, "Bu salgının ortasında değiliz. Bu sonun başlangıcı, hatta başlangıcın sonu bile değil. Enfeksiyonlardaki artışın başlangıcındayız." dedi.

Szumowski, hükümetin çabaları ve nüfusun disiplinli davranışı sayesinde, yeni hastaneye yatışlarda şiddetli bir artıştan kaçınma şansı olduğunu ve bu da zaten hastaneye yatırılan vakaların daha iyi tedavi edilmesini sağlayacağını söyledi.

Günün ilerleyen saatlerinde, Sağlık Bakanı TVN24 özel televizyon haber kanalına Polonya'nın yakında 500 kişilik günlük enfeksiyon artışı görebileceğini ve evde kalmanın büyüme eğrisini "düzleştirebileceğini" vurguladı.

Sağlık Bakanlığı'na göre, Pazartesi akşamı itibariyle Polonya'da teyit edilen koronavirüs vakalarının sayısı öğleden sonra 71 artarak 2.055'e ulaştı. Ölüm sayısı 5 artarak 31'e ulaştı.

20 Mart'ta Polonya bir salgın durumu başlattı. Geçtiğimiz Salı günü, hükümet halkın hareketi konusunda geniş kapsamlı kısıtlamalar getirdi.

Başbakan Mateusz Morawiecki'nin ölümcül virüsün yayılmasını engellemek amacıyla Salı günü daha fazla kısıtlama açıklaması bekleniyor.

 • Alışverişler Mümkünse, Seçimler de Mümkün
Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Facebook'taki Pazartesi Soru-Cevap oturumunda “İnsanlar mağazalara gidebiliyorsa, uygun güvenlik önlemleri verilen oylama kabinlerine de gidebilirler” dedi.

Muhalefetin 10 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini erteleme öngörüleri sorulduğunda Duda, koşulların Mayıs ayında oy kullanmak için yetersiz kaldığı takdirde seçimlerin o tarihte yapılmaması gerektiğini söyledi. Polonyalıların yaşamının ve sağlığının ana önceliği olduğunu da sözlerine ekledi.

Seçim rakiplerinin mevcut koşulların kampanyayı engellediğine dair iddiaları hakkında yorum yapan cumhurbaşkanı, kamu toplantılarına izin verilmemesine rağmen internet gibi güvenli başka kampanya biçimleri olduğunu söyledi.

"Şu anda hiçbir kamu toplantısı olamaz, ancak kampanya yapmanın başka birçok yolu var. Çevrimiçine baktığımda kampanyalarını oldukça yoğun bir şekilde yürüten çeşitli başkan adayları görüyorum. Elbette bugün çeşitli kampanya biçimleri ve kesinlikle geniş kampanya formlarının seçimine bugün güvenli bir şekilde erişilebilir "dedi.

Seçim yasalarında 60 yaşın üzerindeki kişiler için mektupla oy kullanmasına izin vermek üzere son zamanlarda yapılan değişiklikler hakkında sorulan Duda, değişikliklerin amacının sağlam bir seçim katılımı sağlamak olduğunu ve bunların fiziksel koşulları genellikle düzenli oylamayı zorlaştıran yaşlı vatandaşlara yönelik olduğunu açıkladı.

 • Polonyalıların Çoğu Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin 10 Mayısta Yapılmasına Karşı
Rzeczpospolita gazetesi için IBRiS tarafından yapılan bir anket olan koronavirüs salgını nedeniyle Polonyalıların büyük çoğunluğu 10 Mayıs'ta planlandığı gibi cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmasına karşı çıkıyor ve gelecek yıla ertelenmesini istiyor.

Kendilerini iktidardaki Kanun ve Adalet (PiS) partisinin taraftarlarını olan ve dolayısıyla görevdeki Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'yı destekleyenlerin yaklaşık % 72,4'ü 2021'de seçimlerin yapılmasını istiyor.

Cumhurbaşkanının ana rakibi olan merkez Civic Platformu'nun (PO) temsilcisi Malgorzata Kidawa-Blonska’yı destekleyen Polonyalıların % 88’i cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesini destekliyor.

Duda'nın görev süresinin uzatılması ve seçimlerin ertelenmesi fikri, katılımcıların % 43,1'i tarafından 'kesinlikle iyi' olarak değerlendirilirken, Polonyalıların % 34,3'ü 'oldukça iyi' görüşünü dile getirdi.

Ankete katılanların sadece % 13,8'i bu fikre karşı idi. Ankete göre, ankete katılanların % 8,7'si konu hakkında görüş sahibi değil.

Cumartesi akşamı Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, koronavirüs salgını öfkeye devam ederse ve mevcut kısıtlamalar devam ederse, 10 Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasının imkansız olabileceğini söyledi.

Anket, 27-28 Mart tarihlerinde 1.100 yetişkin Polonyalıdan oluşan temsili bir grup üzerinde gerçekleştirildi.

 • PKN ORLEN Yüz Maskeleri İçin 60 Milyon PLN Tahsis Etti
Polonya'daki PKN Orlen akaryakıt şirketi 7 milyon yüz maskesi satın almak için 60 milyon PLN (13.2 milyon EUR) tahsis etti. Orlen CEO'su Daniel Obajtek, yaklaşık 1,6 milyon maskenin ilk partisinin Pazartesi günü Polonya'ya geldiğini söyledi.

Obajtek, maskelerin vakıflara ve hükümetin daha sonra dağıtacak olan Rezerv Materyalleri Ajansı'na iletileceğini söyledi.

Obajtek, şirketinin B ve Devlet Varlıkları Bakanı ile birlikte çalıştığını ve koronavirüs ile yapılan savaşta diğer destek biçimlerini güvence altına almak için uluslararası kanallarını kullandığını söyledi. Orlen'in "Maskenin Polonyalılara kalın ve ince bir şekilde yapışacağını" da sözlerine ekledi.

Devlet Varlıkları Bakanı Jacek Sasin, Orlen gibi ulusal şirketlerin hükümetin Polonya'daki koronavirüsle mücadelesinde önemli bir yardımı olduğunu söyledi. Sasin, tüm endikasyonlarla Polonya'da salgının yoğunlaşacağını, bu nedenle yüz maskeleri gibi tıbbi ürünlerin temininin çok önemli olduğunu söyledi.

Orlen'in yanı sıra, koronavirüs kampanyasındaki desteğin KGHM, Polonya Silahlanma Grubu, Polfa Tarchomin, PZU, Polonya Postası, LOT havayolları ve PKP ulusal demiryolları gibi diğer ulusal işletmeler tarafından da sunulduğunu da sözlerine ekledi.

 • Polonya Tıbbi Koruyucu Ekipman İçin 260 Milyon Avro Harcıyor
Başbakanlık Ofisi başkanı Michal Dworczyk Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın tıbbi koruyucu giysilerini müdahale alımları yoluyla satın almak için 1,2 milyar PLN'den (260 milyon Avro) fazla para harcadığını söyledi.

Dworczyk, ekipmanın şu anda Polonya'ya teslim edildiğini de sözlerine ekledi.

Dworczyk, "Önce bulaşıcı hastalıklar hastanelerine, sonra diğer sağlık tesislerine ve bugün ön cephede çalışan hizmetlere dağıtılıyor ve dağıtılacak." dedi.

Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski, virüsle bağlantılı durumun değiştiğini ve vaka sayısının onbinlerce olacağını söyledi. "Bu nedenle Pazartesi günü hastanelere, birinci basamak sağlık merkezlerine, eczanelere, acil sağlık hizmetlerine, hizmetler ve polis ve sınır muhafızları gibi üniformalı hizmetlere 5.2 milyondan fazla maske, 32.000 tulum ve yaklaşık 6 milyon eldiven, 41.5 bin koruyucu gözlük ve 60 bin 5 litrelik dezenfektan sıvı dağıtılması kararı verildi..

Ancak, bulaşıcı hastalık hastanelerine öncelik verildiğini de sözlerine ekledi.

 • Kriz Karşıtı Kalkan Paketi Sosyal Haklar Pahasına Olan Bir Paket Değil 
Polonya Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Marlena Maciag Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kriz karşıtı kalkan paketinde öngörülen işveren ve çalışanların desteğinin "aileler ve yaşlılar pahasına sunulmayacağını" söyledi.

Malag, Family 500 Plus, Good Start ve on üç aylık emeklilik gibi programların tehlike altında olmadığını ekledi.

Bakan, Polonyalılara endişe için bir neden olmadığını ve tüm bu sosyal haklar için fonların devlet bütçesinde sağlandığını garanti edebileceğini söyledi.

Yetkili, ifadeyi kamusal alanda görünen ifadelerle bağlantılı olarak yaptığını, bunun da coronavirüs salgını nedeniyle hangi hakların askıya alınabileceğinin altını çizdi.

"Kendimizi son derece zor bir durumda bulduk, ancak işverenlerin ve çalışanların planlanan desteğinin ailelerin veya yaşlıların pahasına verilmeyeceğine söz verebilirim."

 • Polonya’da İlave Kısıtlamalar Değerlendiriliyor 
Polonya Kalkınma Bakanı Jadwiga Emilewicz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Polonya'da koronavirüsün yayılmasıyla ilgili daha fazla kısıtlamanın dikkate alındığını duyurdu.

Emilewicz, Polonyalı bir kamu radyo yayın kuruluşuna her şeyin yeni koronavirüs vakalarının büyüme hızına bağlı olduğunu söyledi.

Başbakan Mateusz Morawiecki ve Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski tarafından olası kısıtlamalarla ilgili bir duyuru yapılacağını da sözlerine ekledi.

Günün ilerleyen saatlerinde Başbakanlık Ofisi başkanı Michal Dworczyk, bir önceki hafta sonunun Polonya'nın halihazırda getirilen düzenlemelerin daha iyi uygulanmasının sağlanması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Yetkili, "ek düzenlemelerin uygulanmasının dikkate alınmasına ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Dworczyk, yeni rejimin Salı günü (bugün) başbakan tarafından ilan edileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Pazartesi akşamı geç saatlerde yaptığı açıklamada, Polonya'da teyit edilen koronavirüs vakalarının sayısının Pazar akşamına gore 193'e kadar artarak 2.055'e ulaştığını söyledi.

Geçtiğimiz 24 saat içinde 9 kişi daha öldü ve toplam sayı 31'e yükseldi.

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

Polonya’nın 6-7 Haftalık Bütçe Harcamaları Güven Altında - Başbakan

Başbakan Mateusz Morawiecki Pazartesi günü Senato'ya verdiği demeçte, Polonya 2020 yılında borçlanma ihtiyacının % 77'sini karşıladı ve bu da 50 milyar PLN (11 milyar EUR) ekstra likiditeye sahip olduğu anlamına geliyor.

Bu miktarın altı ila yedi haftalık harcamaları karşılamak için yeterli olduğunu söyledi. Morawiecki, "Bu, emekli maaşlarının, hastalık izninin, öğretmenlerin, sağlık hizmetlerinin ücretleridir." dedi.

Başbakan, Polonya hükümetinin "ilk tehlikeli sinyaller Polonya'ya ulaştıktan hemen sonra Ocak ayı sonu, Şubat ayı başında" likidite artışına başladığını söyledi.

Morawiecki, meclisin başında senatoya hitaben yaptığı konuşmada, pandemi zamanında Polonya ekonomisini korumayı amaçlayan özel tedbirler paketi üzerinde hükümetin önerdiği "kriz karşıtı kalkan" en çok koronavirüs hastalığından etkilenen mali-parasal çözümlerin çoğunluğu , B2B ve işveren-işçi ilişkileri gibi alanlara odaklanmıştır.

 • Cumhurbaşkanı Bütçe Tasarısını İmzaladı
Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Cuma günü Sejm (alt meclis) Senato tarafından önerilen 94 değişikliğin tümünü reddettikten sonra 2020 bütçe tasarısını imzalayarak yasalaştırdı.

Bütçe kanunu hükümetin gelir ve harcamalarının her biri 435,3 milyar (95,68 milyar EUR) olarak dengeleneceğini ve hiçbir açık vermeyeceğini öngörülmekteydi. Bununla birlikte, bu öngörünün yayılan koronavirüs salgını ve ciddi ekonomik etkileri nedeniyle gerçekleşmesi muhtemel görünmemektedir.

Polonya GSYİH'sının bu yıl % 3,7 oranında genişleyeceğini ve enflasyonun yüzde 2,5 olacağını öngörülüyordu. Ulusal ücret ve emekli maaşlarının büyümesi nominal olarak % 6,3'e ulaşması beklenmektedir.

Bütçe, diğerlerinin yanı sıra, tüm emekliler için yıllık ikramiye, bir ailedeki her çocuk için aylık ödeme, okul başlangıç bonusu ve en az dört çocuğu olan anneler için devlet destekli emekli maaşlarından oluşan cömert bir sosyal harcama paketini içermektedir.

 • Polonya’nın Büyük Ölçekli Kamu Şirketlerini Desteklemesi Gerekiyor – Devlet Varlıkları Bakanı
Devlet Varlıkları Bakanı Jacek Sasin Pazartesi günü Dziennik Gazeta Prawna ve halka açık radyo yayıncısı PR24'e verdiği demeçte, Polonya hükümetinin büyük devlet şirketleri üzerinde koronavirüs krizinin etkilerini hafifletmek için bir destek mekanizması üzerinde çalışıldığını söyledi.

Bu şirketlerin, salgın bittikten sonra ekonominin toparlanması için itici bir güç olacağı için rolünün önemli olacağını söyledi.

Sasin'e göre, yardım, ulusal havayolu LOT, demiryolu taşıyıcı PKP ve kamu hizmetleri gibi en çok zarar gören şirketlere yönelik olmalıdır.

LOT, Polonya vatandaşlarını eve getirmek için sadece özel uçuşlar yapıyor ve aynı zamanda aylarca sürebilen zor bir duruş süresine hazırlanıyor.

Yetkili, "LOT'u ve genel olarak havayollarını desteklemek için olağanüstü adımlar atmalıyız, devler bile havacılık pazarında böyle bir aksama süresinden kurtulamayabilir." dedi.

Aynı durum enerji sektörü ve krizin ortasında şu anda çok fazla kaybedilen diğer alanlar için de geçerli. Bakan, PKP'nin devletten standart olmayan destek gerektiren başka bir şirket olduğunu söyledi.

Bakan, Avrupa kurumlarının bu tür şirketlere desteği engellemeyeceğini umduğunu belirtti. "Bireysel ülkelere, bugün AB'nin yasakladığı ölçüde, yani doğrudan kamu yardımı olan, işlerini kurtarma şansı veren cesur kararlara ihtiyacımız var." dedi.

 • Polonya AB’nin Mobility Paketini Protesto Eden Üye Ülkeler Arasında
Polonya, yayılan koronavirüs pandemisiyle bağlantılı olarak AB'nin hareketlilik paketi üzerinde çalışmanın askıya alınmasını isteyen AB üyeleri arasında yer alıyor.

Polonya dışında karayolu taşımacılığına yönelik paketin askıya alınması için Bulgaristan, Kıbrıs, Macaristan, Malta, Letonya, Litvanya ve Romanya bulunuyor. Ülkelerin Ulaştırma Bakanları konuyla ilgili bir mektubu AB dönem başkanı Hırvatistan’a ve AP ile AK başkanlarına ilettiler.

Mektupta, bakanlar, yayılan koronavirüsün karayolu taşımacılığını ciddi şekilde etkilediğine ve bunun da büyük ölçüde bir sınırda kalabileceğini dikkat çekti. Ayrıca, çoğu AB karayolu taşımacısının, özellikle ekonomik türbülanslara eğilimli küçük ve orta ölçekli operatörler olduğuna dikkat çektiler.

Mektubu kaleme alanlar özellikle paketin sürücüler için dinlenme düzenlemelerine karşı çıktılar ve bunun altında dinlenmek için ana ülkelerine dönmeleri gerekiyor. Ayrıca, AB ülkelerinde yetersiz yol kenarı konaklama seçenekleri ve sürücülerin yük taşımacılığında kısıtlamalar nedeniyle sürücülerin hafta sonları araçlarında durmasını yasaklayan hükümler de eleştirildi.

Hareketlilik paketiyle ilgili yasal çalışmalar ileri düzeydedir, bazı yeni düzenlemeler yürürlüğe girdikten 18 ay sonra yürürlüğe girecek, bazıları ise AB resmi gazetesinde yayınlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecektir.

 • Bakan Polonya’da Krize Karşı Daha Fazla Çözüm Önerileri Olabileceği Duyurdu
Polonya Dijital İşler Bakanı Marek Zagorski Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin kriz karşıtı kalkanın bir parçası olarak "başka bir değişiklik paketi üzerinde çalışmayı sonuçlandırdığını" açıkladı. "Paskalya'dan önce meclise daha fazla teklif göndermek istiyoruz" dedi.

Senato'nun (üst meclis) Alt Meclis tarafından Cumartesi günü kabul edilen bir dizi anti-kalkan paketini geçeceğini umduğunu ifade eden Zagorski, Polonyalı bir kamu radyo yayın kuruluşuna herkesin bu çözümlerin cumhurbaşkanı tarafından acilen imzalanmasını beklediğini söyledi .

Bakan, belirli bakanlıklar tarafından iletilen tüm tekliflerin bu taslağa dahil edilmediğini itiraf etti ve başka bir paket üzerindeki çalışmanın sona yaklaştığını açıkladı. Ayrıca hükümetin, önerilen çözümlerin beklentileri karşılamadığı veya bir düzeltme gerektirdiği her duruma yanıt vereceğinin altını çizdi.

Polonyalı Sejm Cumartesi günü koronavirüs salgını sırasında işi destekleme amaçlı bir tasarıyı kabul etti. Tasarı, mikro girişimleri ve serbest meslek sahiplerini üç ay boyunca sosyal sigorta primleri ödemekten kurtarıyor.

Tasarıda ayrıca kesinti kesintilerinin ödenmesi öngörülüyor ve hükümetin salgının serpintisini azaltmayı amaçlayan 'kriz karşıtı kalkanının bir kısmı da yer alıyor.

 • Polonya’nın GSYH'sı 2. Çeyrekte %5-10 Düşecek
Polonya Kalkınma Fonu (PFR) tarafından Business Insider portalında yayınlanan bir açıklamada, Polonya ekonomisi 2020'nin 2. çeyreğinde % 5-10 oranında küçüleceği ve muhtemelen 2020 sonunda ve 2021'de tekrar büyüme trendine döneceği bildirilmektedir.

Pawel Borys, "Küresel krizin kapsamı ve salgına karşı mücadele dikkate alındığında, Polonya ekonomisinin de ikinci çeyrekte derin bir resesyona girmesi ve düşüşün yüzde 5-10'a ulaşması bekleniyor" dedi

Borys'e göre, salgın ikinci çeyrekte durursa, ekonomik durum büyük olasılıkla üçüncü çeyrekten itibaren istikrar kazanmaya başlayacak ve Polonya muhtemelen bu yıl ve gelecek yıl büyüme yoluna devam edecektir.

Borys, "V şeklindeki iyileşme şansından ziyade 'U' varyantı daha olası görünmektedir. Dünyanın, en azından bir aşı icat edilene kadar tamamen farklı görüneceği daha açık hale geliyor."

(V şeklindeki bir toparlanma keskin bir düşüş ve ardından önceki zirvesine keskin bir artış içerirken, U şeklindeki bir toparlanma ekonominin kademeli bir düşüş ve ardından önceki zirvesine kademeli bir artış göstereceği anlamına gelir).

 • Polonya İstatistik Kurumu 30 Mart Tarihinde Enflasyon Tahminlerini Yayınlamayacak
GUS Pazartesi günü yapılan açıklamada, 30 Mart itibarıyla Polonya Merkez İstatistik Ofisi'nin (GUS) bir sonraki bildirime kadar flaş enflasyon tahminleri yayınlamayacağını bildirdi.

GUS, kararın Polonya'da devam eden salgın durumu ve istatistik ofisinde bir iş organizasyonu değişikliği ile ilgili olarak alındığını açıkladı.

GUS daha önce 16 Mart itibariyle anketlerin sadece telefon veya e-posta yoluyla yapılacağını bildirdi.

 • Polonya’da Otomotiv Sektörü İhracatı %25-33 Oranında Düşecek 
AutomotiveSuppliers portal şovunun ön tahminleri koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılında Polonya'da otomotiv endüstrisinin ihracatının yıllık % 25-33 oranında azalacağını belirtiyor.

"Uzun vadeli COVID-19 pandemisi, otomotiv şirketlerinin durumunun hem ciddi şekilde zayıflamasına hem de istihdamın azalmasına, ihracat hacminde de düşüşlere dönüşecek. Şu anda gördüğümüz gibi yılın sadece bir ayındaki boşluk ihracatı yıllık bazda % 9-10 oranında düşürüyor "dedi.

Portal, otomobil üretimi Avrupa'da birkaç hafta içinde yeniden başlayacaksa, önümüzdeki aylarda sipariş hacminin ne kadar düşük olacağı bilinmediğini de sözlerine ekledi. AutomotiveSuppliers.pl, 2020 yılında Polonya'dan otomotiv endüstrisinin ihracatının, rekor seviyedeki sonuçların rapor edildiği geçen yıla göre en az yüzde 25-33 daha düşük olacağını öngörüyor.

2019 yılında, Polonya'daki otomotiv endüstrisinin ihracatının toplamı 1.89 milyar Euro artarak 27.85 milyar Euro'ya yükseldi.

 • Polonyanın Ekonomik Duyarlılık Göstergesi Martta Düştü - AK
Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü (DG ECFIN) Pazartesi günü bildirdiğine göre, Polonya'nın Ekonomik Duyarlılık Göstergesi (ESI) Mart 2020'de bir önceki ayın 99,2 puanından 95,3 puana geriledi.

Mart ayında Polonya endüstrisindeki duyarlılık göstergesi eksi 15,6 puan, Şubat ayında eksi 11,8 puan oldu.

Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ülkeleri için aylık uyumlaştırılmış bir ESI yayınlamaktadır. Polonya'da, gösterge Merkezi İstatistik Ofisi (GUS) anketlerine dayanmaktadır.

 • Polonya Mart Ayı Enflasyon Tahminleri Yükseldi - AK
Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü (DG ECFIN) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın tüketici enflasyon beklentilerinin Şubat ayındaki 21,2 puandan Mart 2020'de 32,5 puana yükseldiğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri ECFIN, AB ekonomilerinin farklı sektörleri için düzenli olarak uyumlu anketler yürütmekte ve enflasyon algıları, enflasyon beklentileri ve fiili enflasyon arasındaki ilişkileri sürekli olarak izlemektedir.

Polonya'nın enflasyon verileri, GfK Polonia tarafından her ayın ilk 12 günü boyunca en az 1.020 kişilik bir grup üzerinde yürütülen bir ankete dayanmaktad
Made on
Tilda