Haberler

Polonya Bülteni (2 Nisan 2020)

İŞTEN ÇIKARMALARIN ARTARAK KONTROLDEN ÇIKMASINA İZİN VERİLEMEZ

Başbakan Mateusz Morawiecki Çarşamba günü Facebook'ta işten çıkarılma sayısının kontrolden çıkmasını önlemek gerekiyor şeklinde yazdı. Başbakan, hükümetin kriz karşıtı kalkanının işverenlerin personelini tutmasına yardımcı olmak için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

Morawiecki şirket sahiplerine ve yöneticilerine kalkanın yönetmelikleri hakkında bilgi edinmeleri için çağrıda bulundu ve hükümetinin girişimciliğe verdiği desteği açıkladı. Ayrıca Polonya ekonomisinin koronavirüs salgını nedeniyle büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Başbakan, "Virüs sadece sağlığımızı değil, aynı zamanda ekonomiyi de etkiledi. Kriz karşıtı kalkanın amacı, Polonyalı girişimcinin bu en zor zamandan geçmesine yardımcı olmaktır."

Başbakan, 200 milyar PLN'nin üzerinde (43.8 milyar Euro) kalkanın Polonya GSYİH'sının yaklaşık % 10'unu oluşturduğunu ve Polonya tarihindeki en büyük yardım paketi olduğunu belirtti.

Morawiecki, işlerin korunmasının ve işletmelerin sürekliliğinin korunmasının tüm ekonominin çıkarına olduğunu ve bunun kriz karşıtı kalkanın temel amaçlarından biri olduğunu söyledi. Morawiecki, "İşten çıkarma sarmalına izin veremeyiz. Bu yüzden işletmelere mali yardımlarımız, personel işte tutmaya değer olacak şekilde inşa edilmiştir." dedi.

Başbakan, ekonominin krizin üstesinden bütün gücümüzü devreye sokarak gelebileceğini ifade etti ve Polonya iş camiasına bu konuda olan inancını açıkladı.

Morawiecki, "Polonyalı girişimcilere inanıyorum, çalışanlara inanıyorum ve bize inanıyorum - Polonyalılar. Bu krizden çıkacağız."

GELECEK HAFTA DAHA FAZLA KRİZ KARŞITI MEVZUAT GETİRİLECEK

Hükümet sözcüsü Piotr Muller Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Polonya hükümetinin çeşitli sorunları çözmek ve iş adamlarına ve yerel yönetimlere ek olanaklar sunmak için bu veya gelecek hafta sunulacak olan ilave krizle mücadele tasarısı üzerinde çalıştığını söyledi.

Özel bir televizyon kanalında konuşan Muller, hükümetin en başından itibaren, ek gereklilikleri karşılamak için 'kriz karşıtı kalkanını' genişletmeye hazır olduğunu söylediğini belirterek şöyle devam etti: "Ama aynı zamanda bunu kamu sektörü imkanlarına uyarlamak da gerekir." dedi.

Muller, “kalkan” ın bir parçası olarak parlamento tarafından zaten kabul edilen yasa tasarısının “son onyıllar tarihinde Polonya'da ortaya çıkan en büyük kriz karşıtı paket” olduğuna dikkat çekti.

Salı günü, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, koronavirüsle mücadelede sağlık hizmetini desteklemeyi ve salgının Polonya ekonomisi üzerindeki etkisini azaltmayı amaçlayan 3 tane “kalkan” tasarısını yasalaştıracak imzayı attı.

Diğer önlemlerin yanı sıra, paket mikro şirketleri ve serbest meslek sahiplerini üç ay boyunca sosyal sigorta (ZUS) primleri ödemekten kurtarıyor. Ayrıca, devletin kesinti süresi ödeneği ödemelerini ve işçilere yönelik maaş sübvansiyonlarını da öngörmektedir.

İşverenler ayrıca tesislerinde çalışma süresini esnek hale getirebileceklerdir. Yeni kurallar ayrıca şirketlere kredi verilmesini ve kamu ihalelerinde gecikme cezası verilmemesini sağlıyor.

POLONYA'DA TEYİTLİ VAKA SAYISI 2,554

Sağlık Bakanlığı Çarşamba akşamı, Salı akşamından bu yana teyit edilen koronavirüs vakalarının sayısının 243 kişi artarak 2.554'e ulaştığını söyledi.

Ölü sayısı 10 artarak 43 kişiye ulaştı.

Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski Çarşamba günü Polonya'da günde yaklaşık 5.000 civarında koronavirüs testi yapılarak toplam 55.500 koronavirüs testi yapıldığını ve günlük yapılan test sayısının artmaya devam edeceğini söyledi.


KGHM TARAFINDAN SATIN ALINAN TIBBİ MALZEMELERİ GETİREN 3. UÇAK VARŞOVAYA GELDİ

Devlete ait bakır üreticisi KGHM tarafından satın alınan tıbbi ekipman taşıyan üçüncü bir uçak Çarşamba günü Varşova'nın Chopin Havalimanı'na indi, Çin'den dördüncü uçak yükünün Perşembe günü (bugün) Polonya'ya ulaşması bekleniyor.

KGHM tarafından kiralanan uçak, Polonya'daki koronavirüs salgınıyla mücadele edenler için yüz maskeleri, tulumlar, gözlükler ve solunum maskeleri getirdi. Bakan, bir krizde devlet şirketlerine güvenilebileceğine dair güzel bir kanıt olduğunu söyledi.


Yetkili, yükün başka bir devlet şirketi olan ulusal bayrak taşıyıcı PLL LOT tarafından taşındığını da sözlerine ekledi.

Malecki, Devlet Hazine şirketlerinin ve vakıflarının " yayılan koronavirüs ile ilk günden" itibaren mücadeleye girdiğini ve Sağlık Bakanlığı aracılığıyla bulaşıcı hastalık hastanelerine ulaşan malzemenin tutarının 80 milyon PLN'yi (17,5 milyon EUR) aştığını aktardı.

Malecki, Perşembe günü yapılan teslimat da dahil olmak üzere tıbbi malzemelerin değerinin 20 milyon PLN'nin (4.3 milyon EUR) üzerinde olduğunu söyledi. Yetkili, Perşembe günkü kargoların son gönderi olmayacağını ve 1.500 metreküpten fazla malzemenin daha beklendiğini de ekledi.


TAYVAN POLONYAYA 500 BİN KORUYUCU MASKE GÖNDERECEK

Tayvan, koronavirüsün yayılmasına karşı savaşmak için daha büyük bir yardım girişiminin bir parçası olarak Polonya'ya yaklaşık 500.000 koruyucu maske gönderiyor.

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin koronavirüs pandemisinden ciddi şekilde etkilenen ülkelere 10 milyon koruyucu maske hazırlandığını söyledi.

Ülkenin Dışişleri Bakanı Joseph Wu, iki milyonun ABD'ye, bir milyon ila 15 diplomatik müttefike ve kalan yedi milyonun İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İsviçre ve Polonya'ya gönderileceğini söyledi. Bunların 500.000'i Polonya'ya gidecek.

Tayvan haber ajansı CNA'ya göre Tayvan Ekonomi Bakanlığı, ülkedeki günlük cerrahi maske üretiminin Şubat ayından bu yana dört kat artışla 13 milyona ulaştığını söyledi.

DEVLET HAZİNESİ VAKIFLARI KORONAVİRÜS İLE SAVAŞTA 22 MİLYON AVRO BAĞIŞ YAPTI

Polonya Devlet Bakanlığı Varlıklar Bakanlığı (MAP), bir grup Devlet Hazine vakıfları koronavirüsle mücadele için 100 milyon PLN (21,9 milyon EUR) üzerinde bağış yaptığını söyledi.

Bugüne kadar olan gelen fonlar, Polonya'nın koronavirüs salgınına karşı mücadelesinde yer alan sağlık tesislerine zaten iletilmiş idi.

Eylemin koordinatörleri olarak MAP, vakıfların da tıbbi ekipman ve kişisel koruyucu ekipman bağışladığını ekledi.

KORONAVİRÜS KISITLAMALARINA RAĞMEN POLONYA ŞEHİRLERİ EN YÜKSEK HAVA KİRLİLİĞİ OLAN ŞEHİRLER ARASINDA

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) gazetesi Çarşamba günü, “Koronavirüsün yayılması nedeniyle uygulanan hareket kısıtlamalarına rağmen, Polonya şehirlerindeki duman seviyesi hala yüksek” dedi.

Gazeteye göre, İtalyan, İspanyol ve Portekiz şehirlerinin yanı sıra New York’ta, Mart ayında hava kirliliğinde bir düşüş gözlendi.

"Geçen ay Roma'da, kirlilik seviyeleri geçen yıla göre yüzde 26 ile 35 arasında daha düşük çıktı. İber Yarımadası'nda da benzer bir eğilim görülüyor: DGP'ye göre, Barselona ve Lizbon'da havadaki azot dioksit seviyesi her hafta düştü, yıllık bazda bu şehirlerdeki azalma sırasıyla haftalık olarak yüzde 55, 51 ve 41 idi.

Bununla birlikte, Polonya şehirleri hava kirliliğinde bu tür düşüşleri kaydetmemiştir ve hala uluslararası kıyaslamada en kirli şehirlerin sıralamasındadır.

Cumartesi günü, Varşova Smog Alert, Polonya başkentinin sıralamada lider olduğunu, güneydeki Krakow şehrinin ise üçüncü olduğunu bildirdi. İki büyük Polonya şehri hava kirliliği sıralamasında Dubai, Jakarta, Hanoi, Mumbai ve Riyad'dan daha üst sırada yer aldı.

DGP'ye göre, bu fenomen için olası açıklamalardan biri, Polonya'daki hava kirliliğinin spesifik doğasıdır.

"Ülkemizde hava kirliliği, büyük ölçüde, koronavirüs kısıtlamalarından etkilenmeyen ısı üretiminden kaynaklanmaktadır," diyen günlük, Polonya şehirlerinde hareket kısıtlamalarından ötürü trafik ve sanayi faaliyetlerinin yoğunluğunda hafif düşüşlerin bulunmaktadır.

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

HÜKÜMET 2020 YILI SONUNDA POLONYA’NIN İŞSİZLİK ORANININ %9-10 OLMASINI BEKLİYOR

Aile ve Çalışma Bakanı Marlena Malag Çarşamba günü Polonya Radyosu 24'e verdiği demeçte, ön analizlerin Polonya'nın işsizliğinin koronavirüs krizi nedeniyle Şubat ayındaki % 5,5 oranından bu yılın sonunda % 9-10'a yükseleceğini gösterdiğini söyledi.

Bakanlık, Mart ayı başlarında Şubat ayındaki işsizlik oranının yüzde 5.5'e ulaştığını ve bunun 921.000 işsize dönüştüğünü tahmin etti.

Salı günü itibariyle bu rakam hala 920.000 civarındaydı, ancak yıl sonuna kadar 1.4 milyona çıkması bekleniyor. Malag, "işyerlerinde işten çıkarmalar olduğunu duyurdu."

Ona göre, "Nisan sonunda istatistiklerde bir düşüş görünür."


Yetkili, Nisan ve Mayıs aylarının işsizlikteki en büyük artışı göstereceğini söyledi.

Salı günü, cumhurbaşkanı, büyüyen pandeminin ortasında Polonyalı şirketleri ve sağlık sistemini desteklemeyi amaçlayan bir kriz paketi olan krizle mücadele kanunu imzaladı.

MART AYINDA POLONYA’NIN İMALAT PMI ENDEKSİ AYLIK BAZDA DÜŞ

Ekonomi araştırma şirketi IHS Markit Pazartesi günü bildirdiğine göre, Polonya'nın Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Şubat 20'deki 48,2 puandan Mart 2020'de 42,4 puana geriledi.

PEİ tarafından derlenen piyasa beklentileri 45,1 puan olmuştur. Sektördeki düşüş 17 aydır devam ediyor.

Markit, araştırmasına yaptığı açıklamada, imalat, yeni siparişler ve ihracatın tamamı, 2008 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek hızda düştü.

Markit, Mart ayında Polonyalı şirketlerin gelecek 12 ay için öngörülerinin en kötüsü olduğunu belirtti.

IHS Markit Poland Manufacturing PMI başlığı, üretim performansının bileşik tek rakamlı bir göstergesidir. Yeni siparişler, çıktı, istihdam, tedarikçilerin teslimat süreleri ve satın alma stokları için göstergelerden türetilmiştir. 50.0'dan büyük herhangi bir rakam, sektörün genel bir iyileşmesini göstermektedir.

POLONYA BANKACILIK SEKTÖRÜ OCAK-ŞUBAT AYINDA 390 MİLYON AVRO KAR AÇIKLADI

Polonya Finansal Denetim Otoritesi (KNF) Çarşamba günkü raporda, Polonya bankacılık sektörünün Ocak-Şubat 2020'de yıllık% 58.8 artışla 1.78 milyar PLN (390 milyon EUR) net kar bildirdi.

Faiz gelirleri, 2020 yılının ilk iki ayında yıllık % 6.8 artışla 8.53 milyar PLN'ye (1.86 milyar EUR) ulaştı.

Net ücret ve komisyon gelirleri yıllık % 11,1 artışla 2,29 milyar PLN (0,5 milyar EUR) oldu.

İdari banka maliyetleri 2019 yılına gore % 0,9 daha az olan 7,04 milyar PLN (1,54 milyar EUR) tutarındadır.

KNF'ye göre değer düşüklüğü Ocak-Şubat döneminde bir önceki yıla gore % 0,5 artışla 1,35 milyar PLN (0,29 milyar EUR) olarak gerçekleşti.

POLONYA OTOMOTİV SANAYİ KORONAVİRUS SALGINI NEDENİYLE KAYIPLAR VE İŞTEN ÇIKARMALARLA YÜZ YÜZE

Puls Biznesu gazetesinin Çarşamba günü yazdığı Polonya otomotiv endüstrisi, Avrupa'daki koronavirüs pandemisi ve üretim kesintileri nedeniyle olası grup işten çıkarmaları da dahil olmak üzere kayıplar, işten çıkarmalar ile karşı karşıya.

Puls Biznesu, “Polonya otomotiv ihracatı günlük raporlara göre 2013 yılından bu yana sürekli olarak artıyor. 2019 yılında değeri 27,85 milyar EUR'dur. Bu yıl, pandemi nedeniyle üçte bir oranında bile azalabilir ve kayıplar 7,5 milyar PLN'ye (1,64 milyar EUR) ulaşabilir” şeklinde yazdı.

Gazete, Avrupa'da binek otomobil, kamyon ve otobüs üretiminin durdurulmasının, özellikle otomotiv parçaları ve aksesuarları üreten Polonya üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Günlük, işten çıkarmalar ve iflaslar da dahil olmak üzere bir fazlalık dalgası meydana gelmesi kaçınılmaz.

Salgınla ilgili kriz otomotiv ticaret ve onarım sektörünü de etkiledi. Mart ayının üçüncü haftasında otomobil satıcıları alımlara çok az ilgi gösterirken, yaklaşık yüzde 40-50 daha az müşteri düzenli bakım hizmeti kullandı.

POLONYA GAZ FİRMASI PGNIG LİTVANYA’DA FAALİYETLERE BAŞLADI

Polonya'nın gaz tekeli PGNiG, 1 Nisan'da Litvanya'nın Klaipeda kentindeki küçük ölçekli LNG yeniden yükleme istasyonunun tek kullanıcısı oldu; bu, Polonyalı şirketin Litvanya limanında bulunan LNG yeniden yükleme istasyonunu kullanma hakkına sahip olduğu anlamına geliyor.

2019 yılında, Litvanya şirketi Klaipedos Nafta (KN), istasyonunun 5 yıl boyunca münhasır kullanımı için bir ihale düzenledi. PGNiG’in teklifi en iyisi olarak kabul edildi ve şirketler Kasım 2019'da anlaşmayı imzaladılar.

PGNiG CEO'su Jerzy Kwiecinski Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "PGNiG’in küçük ölçekli LNG ticareti ve operasyonlarındaki yetkinliğinin, bu yakıtın Litvanya, Letonya ve Estonya'daki pazarını etkin bir şekilde geliştirmesini sağlayacağına inanıyorum." dedi.

KN, diğerlerinin yanı sıra, Klaipeda limanında yüzen bir depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesinin ve limana açılan kapıda bulunan küçük ölçekli LNG yeniden yükleme istasyonunun operatörüdür.

Klaipeda'daki LNG yeniden yükleme istasyonunun toplam kapasitesi 5.000 metreküp (2.250 ton) sıvılaştırılmış gaz olan beş tanka sahiptir. LNG kamyonları ve ISO konteynırları için aynı anda kullanılabilecek iki yükleme istasyonu vardır.

Kuzeydoğu Polonya'dan gelen müşteriler için, Litvanya'dan LNG alma olasılığı, kuzeybatı Polonya'daki Swinoujscie'deki terminalden ve merkezi Polonya'daki Odolanow ve Grodzisk Wielkopolski'deki PGNiG'nin sıvılaştırılmış gaz üretim tesislerine bir alternatif olacaktır.

POLONYA KRİZ KARŞITI EKONOMİ PAKETİNE AİT WEBSİTESİ BAŞLATIYOR

Polonya hükümeti Çarşamba günü, büyüyen pandeminin ortasında Polonyalı şirketleri desteklemeyi amaçlayan bir yasalar paketi olan kriz karşıtı kalkanına adanmış bir web sitesi başlattı.

Başbakan Mateusz Morawiecki bir Facebook gönderisinde web sitesinin açılışını ilan etti ve "Hükümet tarafından hızlı bir şekilde hazırlanan, Polonya Cumhuriyeti Sejm (alt meclisi) tarafından verimli bir şekilde kabul edilen ve hemen Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından imzalanan kriz karşıtı Kalkan yürürlüğe girdi!" dedi

Www.gov.pl/tarczaantykryzysowa web sitesi, girişimcileri, çalışanları ve işverenleri, yetkilileri, devlet kurumları ve devlet sosyal güvenlik kurumu ZUS ile birleştiren bir yerdir.

Morawiecki, Polonyalı iş adamları ve çalışanlarının sitede yürürlükte olan çözümler hakkında gerekli bilgileri bulabileceğini ve sorular sorabileceğini yazdı.

Krizle mücadele kalkanı olarak adlandırılan ekonomik paketi tanıtan yasa, KOBİ'ler, serbest meslek sahipleri ve güvenli olmayan iş sözleşmeleriyle ilgili çalışanlar için genişletilmiş kredi garantilerinin yanı sıra sosyal güvenlik ödemelerindeki kolaylıkları da içermektedir. Ayrıca mikro girişimleri ve serbest meslek sahiplerini üç ay boyunca sosyal sigorta primleri ödemekten kurtarmaktadır.

Tasarı, 9 kişiye kadar çalışan ve belirli koşullar altında serbest meslek sahibi olan mikro firmalar için bir ZUS molasına ek olarak, geçici sözleşmelerdeki kişiler için acente 2,000 PLN (439,8 EUR) tutarında kesinti faydalarının ödenmesini öngörüyor. İşçiler ve serbest meslek sahipleri ve işçilerin ortak finansmanı, zorluk çeken şirketler için aylık ortalama maaşın yüzde 40'ına kadar ödeme yapıyor.
Made on
Tilda