Küresel iletişim platformlarını işletmenizin büyümesi için nasıl kullanabilirsiniz?

Sosyal Medya Yönetimi 101

Oğuz Şahbaz, Markalaşma Direktörü
Sosyal medya insanlar hemen hemen her şeyi paylaşıyor, tartışıyor, tavsiye ediyor. Bunların içinde sizin işletmeniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz de var. Ya bu tartışmalarda yer alacaksınız ya da katılmayıp dışarıdan izlemeye devam edeceksiniz.

Elbette dışarıda kalmanız artık mümkün değil. Nedeni ise tam da bu satırları nereden okuduğunuz ile ilgili. Facebook, Instagram veya Twitter akışı içerisinde bu makaleyi gördünüz ve "ne diyorlar" diye bir göz atmak istediniz.

Hepimizin kabul ettiği gerçek artık her şeyin internette bulunduğu, bulunabileceği ve herkese ulaşılabileceği. Bu imkân, yani herkese ulaşabilme imkânı işletmelerin yeni müşteriler kazanmasında neredeyse bir devrim yarattı. Artık sizin ürünlerinize ilgi duyabileceğini düşündüğünüz herkese ulaşabilirsiniz ve satışlarınızı birkaç katına çıkarabilirsiniz.

Peki nasıl?

En temelden başlayalım ve şu soruya cevap verelim: "Sosyal medya nedir?"

Sosyal medya, en basit anlamıyla, farklı internet siteleri ve mobil uygulamalarda insanlara birbirleri ile haberleşme olanakları sağlayan bir dünya. Bu haberleşme bazen bir mesaj, bazen bir fotoğraf, bazen bir video ile olabiliyor. Farklı kaynaklarda yer alan içerikler tek bir platformda milyonlarca kullanıcıya ulaşabiliyor.

Sosyal medya platformlarının iletişimi bu kadar hızlı ve direkt hale getirmiş olması nedeniyle geleneksel iletişim ve buna bağlı alışkanlıklar çoktan tarihin çöp kutusuna gitmiş durumda. Artık ev telefonları kullanılmıyor, mektup yazılmıyor, yazılı tebligatlar yapılmıyor. Devletler bile hizmetlerinin önemli bir kısmını elektronik ortamlara taşımış durumdalar.

Sıradan insanı ilgilendiren ve çoğumuzun malumu olan durumu kısaca özetledik. Peki bunun ticarete katkısı nedir?

Ticaretin klasik üç faktörü vardır: "satıcı", "ürün/hizmet" ve "müşteri". Geleneksel bir esnaf müşterisinin kim olduğunu, kimlerin onun ürünlerini alabileceğini bilir. Ancak müşterilerinin ayağına gidip tanıtım yapmaz ve çoğu kez bu tanıtım/pazarlama faaliyetine burun kıvırır. Oysa her işletmenin her zaman yeni müşterilere ihtiyacı vardır. Yeni müşteriler hem üretim kapasitesini arttırır hem de işletme ürün ve hizmetlerinde iyileşme sağlar. Pek çok KOBİ bu dertten muzdarip olmasına rağmen geleneksel reklam ve pazarlama araçlarının yüksek maliyeti nedeniyle yeni müşterilere ulaşmakta zorlanmaktalar.

Bugün gelişen teknoloji ve iletişim olanakları çok düşük maliyetler ile yüzbinlerce kişiye erişme imkânı sağlıyor. Sosyal medya platformları kullanıcılar hakkında topladıkları bilgileri reklam verenlerin kullanmasına yardımcı oluyorlar. Peki bu nasıl oluyor? Facebook veya Google reklamları nasıl kullanılmalı ve doğru kullanıldığında nasıl sonuçlar doğuruyorlar?

Sosyal Medya Yönetimi iki ayaktan oluşur: Hesap Yönetimi ve Reklam Yönetimi. Hesap yönetimi işletmenizin kendisini ifade etmesidir. Sosyal medyada işletmeniz her işletme gibi tek bir sayfaya sahiptir ve bu tek sayfada yapabilecekleri sınırlıdır. İşletmenizin konuşması, müşterilerine kendisini anlatması gerekir. Hesabınız işletmenizin ürünleri, hizmetleri, personeli, hikayesi, partnerleri ve daha da önemlisi müşterileri ile ilgileri bilgileri düzenli olarak paylaşmalıdır. Çünkü potansiyel müşterileriniz sizi daha detaylı olarak bilmek isterler. Bu istek bazen ürün/hizmetlerinizin önüne de geçebilir. Bundan dolayı şeffaf, dürüst ve seviyeli bir dil ve özgün içeriklerle müşterilerinize yönelik paylaşımlar yapmanız zaruridir.

Reklam yönetimi ise hesap yönetimini tamamlayan ve pazarlama sisteminin en etkili bölümüdür. Öncelikle sosyal medya reklamları hakkında şunu bilmeniz gerekir: birisi bizim her dijital hareketimizi izlemektedir. Örneğin Facebook platform üzerinde yaptığınız her hareketinizi kayıt altına alır. Yani bir haberi beğendiniz, bir fotoğrafa yorum yaptınız ya da bir havalimanında check-in yaptınız. Facebook tüm dünyada sizin gibi 2,4 miyar kullanıcının davranışlarını analiz eder ve reklam vermek isteyen kişilere bir profil sunar. Benzer bir şekilde Google da sizin aramalarınızı kayıt altına alır. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinizi bilir. Dolayısıyla reklam verenlere sizin alışkanlıklarınız hakkında profilleme sunar.

Örneğin ev hayvanları için bakım eşyaları üreten bir işletmeniz var ve ürünlerinizi daha fazla kişinin satın almasını istiyorsunuz. Hem toptan hem de perakende satış yapmak istiyorsunuz ve bu satışları Almanya, Berlin'de yapmak istiyorsunuz.

Hayvanlar insanların en yakın dostları, çoğu kez de insana insandan daha yakın bir yer işgal ediyorlar. O halde perakende satış için işletmeniz İnstagram ve Facebook hesaplarını aktif bir biçimde kullanmalıdır. Hesap yönetiminiz günlük en az bir ve en fazla üç orijinal paylaşıma odaklanmalıdır. Aynı ürünü farklı kombinasyonlarla 10 defaya kadar paylaşabilirsiniz. Paylaşımlar size yeni takipçi getirmez, dolayısıyla en fazla 5 tane hashtag kullanmaya özen gösterin. Optimal bir hesap yönetiminiz ve hızlı çalışan bir internet siteniz olduğunu varsayıyoruz ve satışı arttırmaya geçiyoruz. Güzel bir reklam fotoğrafı tasarlıyoruz ve 75 karakterden oluşan bir slogan yazıyoruz:

"Siz olmasaydınız biz ne yapardık? En yakın dostlarımız için %20 indirim!"
"Siz olmasaydınız biz ne yapardık? En yakın dostlarımız için %20 indirim!"
Gördüğünüz gibi basit ve yalnızlık duygularına hitap eden bir tanıtım sloganı. İnsanlar yalnızlığını gidermek için her şeyi yaparlar. Reklam görseli orijinal, üzerindeki grafik marka kimliğine uygun ve en önemlisi ürün kullanışlı: köpek tasması!

Şimdi reklamı kimlere gösterebileceğimize bakalım. Önceliğimiz cinsiyet seçimi. Kadınlar tercih edilmelidir. Çünkü hem şefkat duyguları gelişmiştir hem de evcil hayvanlarının üzerinde titizlikle dururlar. Bunun yanında online alışveriş istatistiklerine göre e-ticaret müşterilerinin %65'i kadındır. Bu en genel hedefleme veya segmentasyon. Facebook&Instagram bu reklamın her tıklaması için ortalama 5 – 7,5 kuruş talep ediyor. Günlük harcama bütçemiz ise 75 TL. Sadece bu reklamlar sonucunda Günlük sitemize gelen ziyaretçi sayısı ortalama 850 kişi ve satın alınan ürün tutarı ise 1400 TL olarak bekleniyor. Bu işletme %65 kar marjı ile çalışan bir işletmedir. 75 TL'lik bir reklam harcaması 1400 TL ciro ve 910 TL net satış karı sağlamıştır.

Peki toptan satışlarda Facevook&Instagram reklamları işe yarar mı? Bu örnekte işe yaramaz. Çünkü bir evcil hayvan mağazası sahibi ürün alacağı zaman Facebook'ta önüne düşen reklama bakmaz. Peki nereye bakar?

Google!

Elbette Google!
Bu durumda Google reklamı verilir. Peki nasıl? İnsanlar Google'a bir şey aramak için girerler. Bu örneğimizde üreticimizin potansiyel müşterileri aşağıdaki arama ifadeleri ve soruları ile Google'a girerler:

Toptan evcil hayvan eşyaları

Petshop toptan

Toptan petshop ürünleri

Berlin toptan petshop ürünleri

Toptan tasma

Toptan köpek tasması

Toptan kedi yatağı …..

Bu listeyi uzatabiliriz. Ancak gördüğünüz gibi temel ifadelerde "toptan petshop" geçiyor. Bu stratejide de hızlı çalışan bir internet siteniz olduğunu varsayıyoruz ve satışı arttırmaya geçiyoruz. İşte temel kelime sponsorluğumuz bu "toptan petshop" ifadesi olmalıdır. Bunun yanında diğer arama kombinasyonlarını ve Google yapay zekasının bize önereceği ifadeleri kampanyamıza eklemeliyiz. Bundan sonra oluşturduğumuz kampanyanın günlük harcama tutarını 150 TL olarak belirledikten sonra sitemize gelen ziyaretçileri ve onların davranışlarını inceleyebiliriz.

Sitenizi ziyaret eden müşterileriniz sosyal medya hesaplarınıza da giderler veya sosyal medya hesaplarınızda gezinen kimseler internet sitenizde de bulunurlar. Görüleceği üzere birbiri ile etkileşim halinde olan bu platformlar birbirlerinin alternatifi değil destekleyicisidir.

Unutmayın işletmenizin sizden bağımsız bir kimliği vardır! İlk çeyreğini yediğimiz 21. yüzyılda bu kimlik sosyal medya ile binlerce insanın gözünün önündedir. MyBranders olarak sosyal medya yönetimini tüm işletmelerin dikkatle yapması gerektiğini tavsiye ediyoruz.
BÜLTENİMİZE Abone Olun
© 2020 - 2030 MyBranders - Tüm Hakları Koruma Altındadır
Web Tasarım: MyBranders Dijitalleşme&Markalaşma Departmanı
Made on
Tilda