Markalaşma nedir?

Herkesin bir ismi vardır: Ahmet, Mehmet, Ayşe, Zeynep. Herkesin güzel veya çirkin bir yüzü, normal veya kilolu bir fiziği, kazançlı veya kazançsız bir işi vardır. Yeryüzünde milyonlarca Ayşe olmasına rağmen, arkadaşım Asım "Ayşe iyi bir insandır" dediğinde, bir tane Ayşe'yi yani çok sevdiği karısını kastettiğini bilirim.
Ayşe kötü yemekler yapan, akşamları televizyon dizilerinden başını kaldırmayan, Asım'ın kredi kartı ekstrelerini kitapçığa çeviren bir kadın olabilir. Bunun tersine kendisini çocuklarına ve ailesine adamış, tasarruflu, sosyal sorumluluk projelerine katılan, öksüz ve yaşlılara yardım eden birisi de olabilir.

Arkadaşım Ayşe'yi çok sevdiğinden her durumda onu iyi bir insan olarak anlatması şaşırtıcı değildir. Benzer bir şekilde Ayşe'nin iyi bir insan olduğu, onun kendisini nasıl tarif ettiği ile de ilgili değildir. Ayşe de kendisini her durumda iyi bir insan olarak anlatabilir ve anlatmaktadır. Dolayısıyla Ayşe'nin gerçekte nasıl birisi olduğunu sadece dışarıdan bakan üçüncü bir göz görebilir.

Şirketler de insanlara benzerler. Önemli olan şirket sahibinin veya şirketin kendisini nasıl tarif ettiği değil, üçüncü göz olarak insanların onu nasıl agıladığıdır. Müşterileriniz sadece ürününüze, logonuza veya sembollerinize bakmazlar. İşletme kişiliğiniz hakkında duygu ve düşünceler beslerler. Müşterilerinizin yanında rakipleriniz, tedarikçileriniz ve devlet içinde de bir algınız vardır. Marka tüm bu muhatablar düzeyinde bir ürün veya hizmeti üreten işletme ile ilgili oluşan algılarının tümüdür. Markalaşma ise işletmenizin algısını her muhatab düzeyinde olumlu bir şekilde oluşturma, koruma ve gelecekte sürdürme sürecidir.

Dolayısıyla markalaşmış bir işletme sahiplerinden, çalışanlarından ve ürünlerden bağımsız olarak kendi kişiliği ile piyasa koşullarında yer alır. İşletme kişiliğinin pozitif algısı ise serbest rekabet koşullarında aşağıdaki altı koşulun varlığına bağlıdır:

- Mevcut müşterileriniz ürünleriniz hakkında olumlu yorumlar yapıyor ve ürünlerinizi yakınlarına tavsiye ediyorlar,

- Potansiyel müşterileriniz sizin ürünleriniz ile alakalı bilgi almaya çalışıyor ve bunu en zahmetsiz, en gerçekçi ve en ucuz bir şekilde sağlıyorlar,

- Yeni müşterileriniz ürünlerinize kolayca ulaşabiliyorlar,

- Ürünleriniz basit, kaliteli ve teslimatı zahmetsiz bir satış süreci ile müşterilerinize ulaşıyor,

- Satış sonrasında müşteri memnuniyetini, geri bildirimlerini dikkatle takip ediyor ve yaşanan sorunları hızlıca müşteri lehine çözüyorsunuz.

- Tedarikçileriniz, rakipleriniz ve devlet karşısında öngörülebilir, şeffaf ve saygın bir konumunuz var.

Gördüğünüz gibi "Markalaşma" zannedilenin aksine görsellikten ve logo gibi sembollerden ziyade iş modeliniz, organizasyon yapınız ve yönetim felsefeniz ile ilgilidir.

Başka türlü ifade etmek gerekirse, markalaşma sattığınız ürün yada sunduğunuz hizmeti, müşterinin algısını ve ihtiyaçlarını önceleyecek bir organizason içinde ve sürekli olarak belirli kalite standartlarında sağlamanızdır.

BÜLTENİMİZE Abone Olun
© 2020 - 2030 Mybranders International Consultancy Dış Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Koruma Altındadır
Web Tasarım: MyBranders Dijitalleşme&Markalaşma Departmanı
Made on
Tilda