KOVİD-19 İLE YAYILAN DİJİTAL PAZARLAMA VE TÜKETİCİ ALIŞKANLIKLARININ DEĞİŞMESİ

Bilişim ve enformasyon teknolojilerinin hızla gelişmesi, Kovid-19 salgını sürecinde uygulanan sınırlamaların insanların bu zorlu süreci kolay atlatmalarını sağladı ve sağlamaya da devam ediyor. Evlerine kapanmak zorunda kalan insanlar ihtiyaçlarını belki de daha önce hiç denemediği hatta gereksiz gördüğü şekilde yani online alışveriş dünyasından temin etmeye başladı. İki sene önce sadece gençlerin alışveriş dünyası olarak görülen dijital alışveriş platformları artık ileri yastaki tüketicilerin de radarına girmiş bulunmakta. Şöyle ki, torununun sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu bir süreçte dondurma istediğinde kendisini çaresiz hisseden bir dedeye diğer torunları telefondaki bir uygulamadan sipariş verebileceğini söylediklerinde şaşırıyor ve o günden sonra bu yeni alışveriş yönteminin kendisi için daha konforlu olduğunu ve buradan alışverişine devam ettiğini söylüyor. Bu tur durumlara bir çoğumuz şahit olmaktayız ve her gün yakın çevremizden bu örnekleri dinlemekteyiz.
E-ticaretin tüm dünyada pandemiyle birlikte yükselişe geçmesiyle, büyüme, sektörler arasında ve salgının farklı aşamalarında farklılık gösterdi. Yeni veri kaynakları bu eğilimleri takip etmeye yardımcı olabilir. E-ticaretin büyümesi, daha sıkı sınırlama önlemlerinin olduğu ve e-ticaretin başlangıçta daha az gelişmiş olduğu ülkelerde daha yüksek hızda gerçekleşmiştir.

Pandemiyle birlikte tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarındaki ve ödeme davranışlarındaki bazı değişiklikler daha uzun süreli olacağa benziyor. Bunun yapısal değişim ve dijital ekonominin büyümesi üzerinde etkileri kaçınılmaz olacaktır.
Salgın öncesi alışverişini marketlerde, pazarlarda ya da alışveriş merkezlerinde yapmayı tercih eden insanların büyük bir çoğunluğu pandemiyle birlikte dijital marketlere yöneldi ve E-ticaretin hem varlığını hem de konforlu yanlarını keşfetti. Olumlu yanların bazılarını dile getirmek gerekirse; zaman kaybının olmaması, yorulmamak, daha avantajlı tekliflere daha kısa sürede ulaşıp haberdar olmak gibi daha birçok avantajı keşfeden tüketici Kovid-19 salgını sonrası da dijital platformlardan alışverişini devam ettireceğe benziyor. Pandemi sona erdikten sonra bile "uzaktan her şey" devam ettiği için, sosyal medya ve diğer dijital pazarlama önümüzdeki yıllarda daha önemli hale gelecek. Tüketiciler evde teslim almayı, evden alışveriş yapmayı ve ev eğlencesini sevdiklerini keşfettiler. Evden alışveriş ve özellikle artan ev eğlencesi harcamaları 2020 ve 2021'de hızla arttı, bu nedenle geleceğin tüketicisinin pazarlara ya da alışveriş merkezlerine akın eden insanlar değil de evinde oturan insanlar olmasını beklemeliyiz.
Ne yapmalı?
KOBİ'ler, günümüzün tüketicilerine ulaşmak için çok kanallı bir dijital pazarlama yaklaşımına daha fazla harcama yaparak bu popüler iş trendine ayak uydurabilir. Çoğu şirket için dijital pazarlama harcamaları artıyor, bu da devasa ve hızla büyüyen yatırım getirileri sayesinde mantıklı geliyor. Geleneksel tüketicide olduğu gibi dijital ortamda alışveriş yapan tüketicinin tüketim eğilimlerinin hangi yönde olduğunu takip etmek ve bilmek oldukça önemli olacak.
Bu değişim ve dönüşüme uyum sağlamak için KOBİ’lerin odaklanması gereken birçok nokta var. Daha küçük bir ölçekte, müşteri inceleme puanları her zamankinden daha önemli olacak.
Bu sebeplerden dolayı, birden fazla toptan ve perakende alışveriş platformlarına kayıt yaptırıp, her platform için gerekli sertifikaları ve şartları sağladıktan sonra buradaki hesaplarınızın güncelliğini sağlayarak uluslararası pazarlarda görünür olun! Birden fazla platformda inceleme isteyerek ve web sitenizi inceleme için optimize ederek işletmenizin görünürlüğünü yükseltin!
Hasan Altın
Temmuz 2021
BÜLTENİMİZE Abone Olun
© 2020 - 2030 Mybranders International Consultancy Dış Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Koruma Altındadır
Web Tasarım: MyBranders Dijitalleşme&Markalaşma Departmanı
Made on
Tilda