COVID-19 GÜNLÜKLERİ

Korona Günlerinde E-ticaret

Onur Ünsal, Dijitalleşme Direktörü
Pandemi yüzünden hepimizin evde kalması gerekiyor. En azından çoğumuz için bu mümkün. Bu karantina ortamının ne kadar süreceğine dair hiç bir ipucumuz yok. Ancak hepimizin bildiği bir şey var ki kişisel hayatımız, alışkanlıklarımız çok değişecek ve iş stratejilerimiz bu değişimden kaçamayacak. E-ticaret yatırımı yapmış ve satışlarını bu kanala kaydırmış işletmeleri neler bekliyor? Neleri yeniden düşünmeli ve nasıl hareket etmeliler?
Tüketiciler evdeler.

Evet tüketiciler evdeler ve günlük hayatlarında pek şey değişti. Dolayısyla kapalı ortamda kalmanın bir sonucu olarak daha duygusallar. Sağlıkları, aileleri, işleri, sosyal hayatları, gelenekleri ve inançları hakkında daha fazla düşünüyorlar. Belki de hiç olmadığı kadar.

Bazılarında işler pik noktasına çıksa da pek çok sektör zor ve sıkıntılı bir süreç içinde. Bu dönemde bir markanın tüketicilerle etkileşiminde yaptığı küçük hatalar, işletmenin sürdürülebilirliği üzerinde ciddi zararlara neden olabilir. Doğası gereği e-ticaret söz konusu olduğunda bu hataların etkisi çok kısa sürede ortaya çıkar.

Kurum olarak yaptığımız araştırma ve incelemelerde tüketici davranışlarında ciddi bir değişim ve gözlemliyoruz. Sektör ya da endüstriden bağımsız olarak bu davranışları siz de kendi işletmeniz için takip etmeli ve ticari stratejilerinizi belirlerken pazar gerçekleri ile uyumlu hareket etmelisiniz.

  • Kültürel değerleri ve ahlaki normları daha fazla hesaba katın: insanlar bu günlerde kendileriyle daha fazla zaman geçiriyorlar, yani kendi inançlarına, benliklerine, sosyal gerçeklerine, dışarıda geçirilen yoğun günlük yaşamdan dolayı uzun süredir yapmayı unuttukları şeylere yaklaşıyorlar.
  • Unutulan ev alışkanlıkları ve hatıralar canlanıyor, Pandemi sonrası için planlar yapılıyor: ifade ettiğimiz gibi evde kalan insanların tasarruf ettiği zaman (günlük ulaşımda ve vasat iş yeri sosyalleşmesinde kaybedilen zaman) sayesinde daha fazla konuşma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Konuşmalar sosyalleşmeyi güçlendiriyor, hatıraları canlandırıyor ve zaman kıtlığı nedeniyle terkedilen ev alışkanlıklarına yeni formlar katıyor. Bunun yanında pandemi sonrası için de sosyal planlar yapılıyor.
  • Müşterilerinizi hatırladığınızı ve onların değerli olduğunu ifade edin: müşteri sadakatı kazanılması zor olduğu kadar muhafazası da zor bir konudur. Özellikle de e-ticaret söz konusu olduğunda. Ancak iş modelinizden bağımsız olarak bu dönemde müşterilerinize dokunmak zorundasınız. Bunu kişiye özel indirim kuponları, hediye ürünler veya teşekkür mektupları ile yapabilirsiniz.
BÜLTENİMİZE Abone Olun
© 2020 - 2030 Mybranders International Consultancy Dış Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Koruma Altındadır
Web Tasarım: MyBranders Dijitalleşme&Markalaşma Departmanı
Made on
Tilda