Her işletme markalaşabilir mi?

Ürünler serbest piyasa koşullarında üretilmeye ve insanlar bu ürünleri yine serbest piyasa koşullarında tüketmeye devam ettikleri sürece her işletme markalaşabilir.
Burada ön şart ise sattığınız ürün yada sunduğunuz hizmeti, müşterinin algısını ve ihtiyaçlarını önceleyecek bir organizason içinde ve sürekli olarak belirli kalite standartlarında sağlamanızdır.


Markalaşma yeteneğinin sadece büyük sermaye sahibi işletmelere ait olduğu gibi büyük bir yanlış anlaşılma bulunmaktadır. İşletmenizin sermaye yapısı ne olursa olsun ürünleriniz ve işletmeniz bazında diğeriyle karşılaştırma yapıldığında üstünlükleriniz varsa ve iş modeliniz sürdürülebilir bir model ise markalaşmanın önünde hiçbir engel yoktur.
Bu konuda Starbucks örneğine bakabilirsiniz. Starbucks 1971 yılında ABD Seattle'daki tarihi Pike Place Pazarında açılan bir kahve dükkanı. Türkiye'de pazar kahvecilerinden farklı olarak Starbucks kavurduğu ve öğüttüğü kahveyi hem pazar müşterilerine hem de sabahları işlerine giden insanlara karton bardaklarda satmaya başladı.
Temelinde İtalyan espressosu olan, farklı süt sıcaklıklarına göre değişik isimleri olan ancak özünde kağıt bardakta sütlü kahve.

Gördüğünüz gibi basit ancak sıradan insanın her zaman ihtiyaç duyduğu bir ürün. Üretimi kolay, fiyatı erişilebilir ve üretiminde nitelikli insan kaynağı gerektirmeyen sütlü kahve şu anda 16 milyar dolarlık dev bir marka.

Benzer pek çok firmanın milyon dolarlık yatırımlar yapmasına rağmen yanlış iş modeli yüzünden Starbucks büyüklüğünde bir marka olmadıklarını görüyoruz. Markalaşmak için öncelik doğru bir iş modeli ve iş modelinizle bağlantılı tüm bileşenlerin (görsel, operasyonel ve yönetsel) harmoni içinde çalışmasıdır. Bunun yanında içinde bulunduğunuz endüstri ve sektörle uyum içinde temel bir markalaşma stratejiniz olmak zorundadır. Bu stratejiyi nasıl oluşturabileceğinizi merak ediyorsanız ilham almak için MyBranders'ı ile irtibata geçmelisiniz!

BÜLTENİMİZE Abone Olun
© 2020 - 2030 Mybranders International Consultancy Dış Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Koruma Altındadır
Web Tasarım: MyBranders Dijitalleşme&Markalaşma Departmanı
Made on
Tilda