Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği Nasıl Alınır?

Ticaret Bakanlığımız yurt dışında gerçekleşen fuarlara katılımı her zamankinden daha çok teşvik etmektedir. Geçmiş dönemlerde oldukça karmaşık olan fuar katılım destekleri ile ilgili mevzuatı oldukça basitleştirdi. Bu sayede imalatçı ve üreticilerimiz fuarlara daha kolay katılım sağlayabiliyor ve belirlenen desteklerden faydalanabiliyorlar.
Fuarlar, iş bağlantıları kurma, etkili tanıtım yapma ve yeni müşteriler kazanma konusunda olmazsa olmaz mekanlardır. Özellikle yurt dışı fuarlara katılan şirketlerin uluslararası satış kapasitelerini kısa sürede hızlı bir şekilde arttırdıkları gözlemlenmiştir.

Yurt dışı fuarlara katılmak bir işletmenin kısa sürede hızlı büyümesini arttıran en önemli etkenlerden biridir. Fuarda sadece yeni müşteriler bulmakla kalmaz aynı zamanda rakiplerinizi yakından tanır ve sektördeki son gelişmelerden haberdar olursunuz. Bu da fuarların sadece yeni bağlantılar kurmanın ötesinde bir anlam taşıdığını göstermektedir.

Bu nedenle Ticaret Bakanlığımız yurt dışında gerçekleşen fuarlara katılımı her zamankinden daha çok teşvik etmektedir. Geçmiş dönemlerde oldukça karmaşık olan fuar katılım destekleri ile ilgili mevzuatı oldukça basitleştirdi. Bu sayede imalatçı ve üreticilerimiz fuarlara daha kolay katılım sağlayabiliyor ve belirlenen desteklerden faydalanabiliyorlar.

Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar (2017-4) Sayılı Kararla ile Fuar Desteği Şartları

Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar (2017-4) ile eskiden belgelendirilen konaklama, uçak ve stand ödemelerinin %50'si şeklinde olan destek uygulamasından vazgeçildi. Ayrıca daha önceki mevzuattta yer alan ve bireysel katılımlarda fuarın başlama tarihinden en az 15 (onbeş) önce yapılması zorunlu olan "ön başvuru" şartı yürürlükten kaldırılmıştır.

Bunun yerine yurt dışında fuar alanı olarak kiraladığınız m2 üzerinden destek tutarı hesaplanmaktadır. Toplam destekleme tutarı kiralanan alan ile 'Desteğe Esas Tutar' çarpılarak bulunur.

Ticaret Bakanlığı çeşitli kaynaklardan elde ettiği veriler ışığında her fuar için ayrı ayrı 'Desteğe Esas Tutar' miktarı belirler. Bu tutarlar 600-TL ile 3.000-TL arasında değişmektedir.

Mesela Şubat 2020'de Polonya'da gerçekleşecek olan Aydınlatma, Elektrik fuarı için belirlenen Desteğe Esas Tutar 689-TL olarak belirlenmiştir. Eğer bu fuara 20 m2 alan kiralayarak katılırsanız toplam alacağınız destek tutarı 689x20= 13.780-TL olarak hesaplanacaktır.

Bu destekten başvurusu için gerekli belgeler; (Hem milli hem bireysel katılımlar için)

1. Taahhütname (EK-4),
2. Beyanname (EK-5),
3. İmza sirkülerinin fotokopisi,
4. Kapasite raporunun fotokopisi, pazarlamacı şirketler için; Fuardan önce imalatçı şirket ile imzalanmış pazarlama sözleşmesinin aslı, İmalatçı şirkete ait kapasite raporunun bir fotokopisi, Ancak bu destek sadece Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen fuarlara (Bireysel ve Milli Fuarlar) katılmanız durumunda verilir.

Katılacağınız fuarın destekleme kapsamına alınıp alınmadığını bağlı bulunduğunuz ilgili İhracatçılar Birliğine sorarak öğrenebilirsiniz. Ya da Ticaret Bakanlığı sitesi fuarlar bölümünden kontrol edebilirsiniz. Eğer katılacağınız fuar henüz Ticaret Bakanlığı tarafından listeye alınmamış ise, eklenmesi için başvuru yapabilirsiniz.

Bu Desteklerden Kimler Faydalanabilir?

Bu destekten İhracatçı Birliklerine üye ve yurt içinde imalat sanayi ve muhtelif üretim kollarında faaliyette bulunan firmalar ile bunların ürünlerinin pazarlamasını yapan Türkiye'de yerleşik firma ve kuruluşlar faydalanabilir. Bu demek oluyor ki fuarlara sizin adınıza pazarlamacı firmalar (TTK göre kurulan şirketler) da katılabilir. Pazarlamacı firma katılım sağladığı fuarda sözleşme yaptığı üretici firmaların fuarın konusu sektör/sektörlerle ilgili ürünlerini sergileyebilir.
BÜLTENİMİZE Abone Olun
© 2020 - 2030 Mybranders International Consultancy Dış Ticaret A.Ş. - Tüm Hakları Koruma Altındadır
Web Tasarım: MyBranders Dijitalleşme&Markalaşma Departmanı
Made on
Tilda